KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

Vimperk – státní zámek a budovy gymnázia / Foto: (red) – Za krásnější Vimperk


 

Vimperský kulturní kalendář – ZDE
• Pranostiky na duben – ZDE
• Naše nabídka kulturních a společenských akcí na Vimpersku i jinde je ZDE
• DUBEN A ČESKÉ DĚJINY: Některé události, které měly v minulosti zásadní význam pro naši zemi a náš národ – ZDE
• KALENDÁRIUM KULTURNÍCH VÝROČÍ V ROCE 2019 – ZDE
• KAM DNES NA OBĚD? Co dobrého připravili kuchaři v hotelech a restauracích ve Vimperku a okolí? Vyberte si z nabídky – ZDE

 


 

14. – 22. dubna


 

Zubní pohotovost na Prachaticku v době velikonočních svátků
19.04.2019 MDDr. Chrášťanský Prachatice Nemocniční 204 384971730
20.04.2019 MDDr. Chrášťanská Prachatice Nemocniční 204 384971730
21.04.2019 LSSP České Budějovice nemocnice 387878001
22.04.2019 MUDr. Staňková Lhenice zdravotní středisko 388321162

Ošetření akutním pacientům poskytují vyjmenovaní lékaři ve svých ordinacích vždy od 08.00 do 10.00 hod. Ve všední dny poskytuje zubní pohotovost Nemocnice v Českých Budějovicích od 16.30 do 21.30 hod, v sobotu, v neděli a o svátcích od 08.00 do 18.00 hod. v horním areálu nemocnice, pavilon C.


 

Přehled tisku: zdražení leasingů na auta, bytové nástavby a ochrana před internetovými hrozbami

Ministerstvu obrany chybí experti na ochranu před hrozbami, které přináší rozvoj internetu. Dočtete se o tom ve čtvrtečních Lidových novinách. Deník E15 si všímá plánované novely zákona o úhradách, která by měla zkrátit čekání na proplácení mimořádné léčby. Jaká další témata se objevila v českém tisku, si můžete přečíst v přehledu, který připravil Radiožurnál.  CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Čtvrtek 18. dubna: Jasno až polojasno, přechodně až oblačno, hlavně na severovýchodě. Večer ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 16 °C až 20 °C. Mírný východní vítr 3 až 7 m/s.

Pátek 19. dubna: Většinou jasno. Nejvyšší denní teploty 17 °C až 21 °C. Mírný východní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.


 

Jihočeští strojníci zdokonalovali v Boleticích své řidičské umění

Již druhým rokem využil Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje možnost zorganizovat ve vojenském újezdu Boletice zdokonalovací jízdy pro řidiče hasičských zásahových vozů. Obtížný terén vojenského výcvikového prostoru si ve dnech 15. – 17. dubna vyzkoušely přibližně čtyři desítky hasičů zařazených na pozici výjezdových hasičů-strojníků nebo také techniků strojní služby sloužících na denní směně. Každý den se do tréninku jízdy pustily dvě cisternové automobilové stříkačky CAS 20-M3LP – Camiva, dvě cisterny CAS 32-S3R – Tatra 815 a nákladní automobil NA S3R – T815-7, tzv. evakuační Tatra. Hasiči projížděli okruh v náročném členitém terénu tak, aby se postupně během dne vystřídali na všech třech typech aut. Složité terénní podmínky umožňovaly hasičům projet si například nebezpečné stoupání a klesání, brod či nestabilní bahnitý terén. Jihočeští řidiči hasičských zásahových vozidel s právem přednostní jízdy svoji práci zvládají skvěle. Ovládají své vozy, bezpečně dovezou na místa zásahů jak své kolegy, tak nutný materiál. Ale možnost každého takovéhoto výcviku je pro všechny vždycky přínosem. Zdokonalí se ve zvládání krizových situací při řízení, vyzkouší si jízdu za zhoršených podmínek. Proto věříme, že zdokonalovací jízdy budou ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice pokračovat i v následujících letech. (vm)


 

Přehled tisku: angličtina pro strojvedoucí, návrat historické lokomotivy i přestavba Smíchova

Mezinárodní železniční dopravu komplikuje neznalost angličtiny u strojvedoucích. Asociace Evropských nákladních dopravců by to proto chtěla změnit, píše středeční Mf Dnes. Deník Právo upozorňuje, že po více než 50 letech se na koleje vrací jedna z nejstarších lokomotiv. Více informací – nejen ze železnice – si přečtěte v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Svoz komunálního odpadu o Velikonocích

O velikonočních svátcích  – 19. dubna a 22. dubna – proběhne  svoz komunálního odpadu podle harmonogramu svozu odpadů.   (MĚSTO VIMPERK)


 

OZNÁMENÍ O VYHLÁŠENÍ VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ – MĚSTSKÝ ARCHITEKT

Přihlášku s povinnými přílohami doručte do 10. 5. 2019 osobně na podatelnu Městského úřadu Vimperk, Steinbrenerova 6, Vimperk nebo poštou- Podrobné informace ZDE:


 

Předpověď počasí

Středa 17. dubna: Jasno až polojasno, během dne kromě západní poloviny Čech polojasno až oblačno. Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku ráno a dopoledne přechodně až zataženo a ojediněle slabý déšť nebo mrholení, hlavně na horách. K večeru ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 13 °C až 17 °C. Mírný východní až severovýchodní vítr 3 až 7 m/s.

Čtvrtek 18. dubna: Jasno až polojasno, ráno na severovýchodě a během dne přechodně i jinde až oblačno. Večer ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 14 °C až 18 °C. Mírný východní vítr 3 až 7 m/s.


 

Přehled tisku: důstojná mzda, pokuta za pyrotechniku na stadionech nebo ubývající slevové portály

V úterním českém tisku se dočtete, že polovina Čechů nebere takzvanou důstojnou mzdu, tedy nejen takový výdělek, který pokryje nejen základní potřeby, ale i nadstandardy. Píše to Mf Dnes. Za použití pyrotechniky na stadionech by podle deníku Právo mohla hrozit pokuta až sto tisíc korun. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.  CELÝ ČLÁNEK


 

UPOZORNĚNÍ VLASTNÍKŮM NEMOVITOSTÍ NA ÚZEMÍ MĚSTSKÉ PAMÁTKOVÉ ZÓNY VIMPERK

Městský úřad Vimperk, Odbor školství, kultury a cestovního ruchu, jako příslušný orgán veřejné správy, vykonávající v přenesené působnosti státní správu na úseku státní památkové péče vydává následující upozornění pro všechny vlastníky nemovitostí na území Městské památkové zóny (MPZ) Vimperk, která byla prohlášena Vyhláškou Jihočeského KNV ze dne 19. 11. 1990 o prohlášení památkových zón ve městech a obcích Jihočeského kraje.
Správní orgán státní památkové péče upozorňuje vlastníky nemovitostí na povinnost konzultovat umístění a řešení předzahrádky, prodejního stánku, konstrukce a zařízení pro slavností výzdobu a osvětlení budov na objektech na území MPZ Vimperk s orgány památkové péče.  Celý dokument zde.  (MĚSTO VIMPERK)


 

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

 

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové. Téma soutěže souvisí s tématikou festivalu NaturVision – tedy život zvířat ve volné přírodě, letos s mottem: „ LESNÍ ZVÍŘATA“. Každé dítě se může zúčastnit maximálně se dvěma pracemi (kresbami nebo malbami) formátu max. A3. Práce na tvrdším papíře musí být na zadní straně opatřeny těmito údaji – jméno a příjmení dítěte, jeho věk, adresa trvalého bydliště. Celý dokument zde.  (MĚSTO VIMPERK)


 

NOVÁ VÝVĚSNÍ SKŘÍŇKA NA SÍDLIŠTI

Minulý týden byla instalována nová vývěsní skříňka MěÚ Vimperk na sídlišti u prodejny Detva. Tato nahradila původní dřevěnou skříňku a obyvatelé sídliště zde najdou opět tradiční informace města Vimperk např. (pozvánky na zasedání zastupitelstva, nabídku volných bytů a nemovitostí a další sdělení). Nově byla jedna část vyčleněna pro potřeby pohřební služby pana Šísla, který zde bude vyvěšovat parte zemřelých, podobně jako na vývěsce umístěné na domu služeb v centru našeho města. Věříme, že tuto službu lidé bydlící na sídlišti ocení. (MĚSTO VIMPERK)


 

Stavba zahájena. Můžeme se těšit na nové křídlo Jihočeské vědecké knihovny

Dlouho očekávaný termín zahájení stavby knihovny nadešel. Jihočeská vědecká knihovna slavnostně zahájila stavbu nového křídla budovy a stavební úpravy stávající knihovny na Lidické třídě. Poklepáním na základní kámen tuto skutečnost potvrdili zástupci Jihočeského kraje, města České Budějovice, zhotovitele stavby a ředitel Jihočeské vědecké knihovny. Přestože se nejbližší okolí knihovny na Lidické změní ve staveniště, čtenářů samotných by se stavba měla dotknout alespoň v první fázi co nejméně. Zejména půjde o přesunutí hlavního vchodu do knihovny. Půjčovat v knihovně na Lidické by se mělo s drobnými omezeními a úpravami do léta 2020, pak bude knihovna na zhruba 6 měsíců uzavřena kvůli stavebním úpravám stávající budovy a zařizování interiéru. Část knihovního fondu bude v té době návštěvníkům k dispozici v knihovně Na Sadech.

„Dostavbou nového objektu knihovny a úpravou stávajících prostor přízemí knihovny zajistíme pro čtenáře prostor, kde si bude možné volně vybírat knihy mezi regály“, připomíná ředitel Kareš. A dodává: „Čekají nás dva roky práce a věřím, že s konečnou podobou nových prostor budou čtenáři a návštěvníci knihovny spokojeni.“ Po dokončení stavby vznikne prostor, který dosud chyběl a kde si budou moci čtenáři mezi regály volně vybírat z 130 000 volně umístěných knih. Stavba by měla být dokončena na podzim 2020. Otevření je plánované na začátek roku 2021. Vizualizaci nového křídla naleznete ZDE. (tzjč)


 

Předpověď počasí

Úterý 16. dubna: Převážně jasno. Nejvyšší denní teploty 12 °C až 16 °C. Mírný východní vítr 2 až 6 m/s.

Počasí v Česku nadále ovlivňuje tlaková výše nad severní Evropou. A postará se dnes o velmi slunečné počasí – na obloze totiž během dne nebude většinou ani mráček. Šance na vertikálně málo mohutné kupovité oblaky je snad jen v horských oblastech na jihozápadě Čech. A vysoké oblaky čekejme až večer na východě republiky. Při převážně jasném nebi se tak doba slunečního svitu bude blížit astronomicky možnému (po odečtení terénních a jiných překážek), tedy kolem 12 až 13 hodin. Na slunci bude i příjemně teplo – odpoledne kolem 14 °C nebo 15 °C. Vzhledem k pokročilé roční době je už ale vhodné sílu slunce nepodceňovat – UV index je střední, a to znamená, že při pobytu kolem půl hodiny a delším už začne pokožka rudnout nebo pigmentovat.

Středa 17. dubna: Jasno až polojasno, během dne kromě západní poloviny Čech polojasno až oblačno. Na severovýchodě přechodně až zataženo a ojediněle slabý déšť nebo mrholení, hlavně na horách. Nejvyšší denní teploty 12 °C až 16 °C. Mírný východní až severovýchodní vítr 3 až 7 m/s.


 

Přehled tisku: pozemky kolem plánovaných dálnic, mizící hmyz i zákon o hromadných žalobách

Stavitelé skladů a výrobních hal začínají vyhledávat pozemky kolem tras plánovaných dálnic, zastupitelé okolních obcí jejich výstavbu ale nechtějí, píše E15. Podle Mf Dnes mizí z české krajiny hmyz. Může za to změna klimatu, intenzivní zemědělství nebo monokultury bez plevelů. A podle Hospodářských novin s chystaným zákonem o hromadných žalobách nesouhlasí ani firmy, ani poslanci. Více se dočtete v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

V pondělí 15. dubna bude Turistické informační středisko ve Vimperku od 13:00 – 16:00 hodin z důvodu školení zavřeno. (MĚSTO VIMPERK)

 

Předpověď počasí

Pondělí 15. dubna: Jasno až polojasno, na jihozápadě zpočátku i oblačno. Nejvyšší denní teploty 10 °C až 14 °C. Mírný severovýchodní až východní vítr 3 až 7 m/s.

Dnes odpoledne sice naměříme celkem příjemných 10 °C až 14 °C a pocitovou teplotu bude zvyšovat i sluneční svit, ale v noci na zítřek nás čekají na duben opět velmi nízké teploty. Díky jasné obloze a slabému větru teploty klesnou většinou na 1 °C až -3 °C. Noční mráz tak může poškodit některé citlivější rostliny. V průběhu dalších dnů se bude pozvolna oteplovat. Slabý mráz se ještě může objevit ve středu ráno. V dalších dnech už nás ale mrazy nečekají. 

Úterý 16. dubna: Jasno až skoro jasno, ráno ojediněle mlhy. Nejvyšší denní teploty 11 °C až 15 °C. Mírný východní vítr 2 až 6 m/s.


 

Právě jsme přišli na svět. Prohlédněte si čerstvě narozená miminka v prachatické porodnici

ČTĚTE ZDE


 

Již nejsou mezi námi

ČTĚTE ZDE


 

Rallye Šumava Klatovy a Historic Vltava Rallye

Mezinárodní mistrovství ČR letos vstupuje do 54. sezony Rallye Šumava Klatovy, která se bude konat 26. – 27. dubna a opět ji bude doprovázet oblíbená Historic Vltava Rallye, již 28. ročník. Rychlostní zkoušky proběhnou ve čtvrtek a v pátek 26. dubna v 17 hodin odstartuje z klatovského náměstí samotná rally.  Aktuální informace a trasy naleznete na www.pamk.cz(iŠUMAVA)


 

 

 

 

 

Komentáře

komentářů