STRAKONICE: Velikonoční zelené pivo od Dudáka také letos v prodejnách a na...

STRAKONICE: Velikonoční zelené pivo od Dudáka také letos v prodejnách a na čepu v hospodách a restauracích nejen na jihu Čech

Sládek pivovaru Vlastimil Matej
Vlastimil Matej, sládek strakonického pivovaru Dudák, uvařil letos přes 200 hektolitrů zeleného piva, loni to bylo o více než 50 hektolitrů méně.

„Jedná se o zelené dvanáctistupňové pivo příjemné, hořké chuti s obsahem alkoholu 4,8 procenta,“ uvádí Matej. S vařením zeleného piva se ve Strakonicích začalo v roce 2015. Tehdy se zde uvařilo 50 hektolitrů. Od té doby počet uvařených a prodaných hektolitrů zeleného piva více než čtyřikrát narostl. Velikonoční speciál s typickou barvou se nyní rozváží po dudáckých hospodách a restauracích. Od středy 10. dubna se prodává i v litrových čirých lahvích v pivovarské prodejně a v brněnském distribučním centru pivovaru.

„Každoročně vaříme čtyři pivní speciály. Velikonoční zelené je tradičně prvním z nich a jeho prodeje každoročně stoupají, z čehož máme radost,“ řekl Matej. Pro vaření zeleného piva byl použit moravský slad z humnové sladovny a upravený žatecký chmel. Stejně, jako všechna ostatní strakonická piva, i Velikonoční zelené kvasilo v otevřených kádích na spilce a dozrávalo 40 dnů v ležáckém tanku. Základem zelené báze, která se do piva přidává před jeho zfiltrováním, je bylina – kopřiva dvoudomá. Díky ní má Velikonoční zelené svěží zelenou barvu a současně si zachovává svoji původní chuť.

Proto je rok od roku mezi zákazníky oblíbenější a jeho prodeje každoročně výrazně narůstají.

Bude se prodávat ve více než 150 podnicích na jihozápadě Čech, také v Praze, středních Čechách, na Brněnsku, ale i v několika restauracích v Maďarsku a na Slovensku, a to až do vyprodání zásob.

Text a foto: Pavel PECHOUŠEK

 

 

 

 

Komentáře

komentářů