KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

Vimperk – Komerční banka a Česká pošta v ulici 1. máje / Foto: (red) – Za krásnější Vimperk

 

 Vimperský kulturní kalendář – ZDE
• Pranostiky na březen – ZDE
• Naše nabídka kulturních a společenských akcí na Vimpersku i jinde je ZDE
• BŘEZEN A ČESKÉ DĚJINY: Některé události, které měly v minulosti zásadní význam pro naši zemi a náš národ – ZDE
• KALENDÁRIUM KULTURNÍCH VÝROČÍ V ROCE 2019 – ZDE
• KAM DNES NA OBĚD? Co dobrého připravili kuchaři v hotelech a restauracích ve Vimperku a okolí? Vyberte si z nabídky – ZDE

 

10. – 17. března


 

V dnešní demokracii mohou i volové získat práva býků, nikdy však nenaplní jejich povinnosti. 
Proto jsme odsouzeni k vyhynutí.
Jan Ziny VÁVRA

 

VÁCLAV KLAUS ml: Ztráta suverenity českého parlamentu je děsivá

Možná byl můj příměr k suverenitě „židovského výboru“ příliš drakonický, ale u 60% zákonů, co doručujeme českým občanům – je míra naší suverenity NULA.
Jen implementujeme evropské směrnice a nařízení. Povinně a ještě si to musíme potupně sami sepsat a dělat, že to projednáváme a hlasujeme o tom.

1) Proč to v Bruselu nepřeloží do češtiny a nevydají tady věstníkem? Aby to dělalo dojem, že to sami chceme? Jako včera třeba GDPR?
Vždyť to by česká sněmovna v životě nepřijala, patrně by to ani nikdo nenavrhl – stejně jako „evropský zatykač“ a tisíce dalších věcí.
2) Poslanci v kampani pobíhají po republice, slibují občanům, že je budou zastupovat a co vše udělají. Kdyby byli fér, museli by říci – ze tří pětin budu jen hlasovací automat a jak ovce budu implementovat evropská nařízení. Z menší části budu hlasovat a navrhovat zákony dle svého přesvědčení a dle vůle svých voličů. 

Ztrácíme tuto zemi a já (jak řekl správně Dolínek – „v menšině“) křičím a snažím se na to lidi upozornit. Už nevím jak. Teď se nikdo z mediálních a politických nepřátel nebude bavit o meritu věci – ale snažit se mě umlčet, že jsem použil nevhodný příměr. A dávat mi do pusy něco, co jsem neřekl. Ti největší lumpové se ze mě pokusí dělat antisemitu. (Václav KLAUS ml., poslanec Parlamentu ČR)


 

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu – pátek 15. března

V čerstvém západním proudění bude v pátek (15. 3.) večer a v noci na sobotu (16. 3.) postupovat přes naše území frontální systém, během soboty pak teplá fronta. V pátek večer a v noci na sobotu bude čerstvý západní vítr místy v nárazech dosahovat 17 až 22 m/s (60 až 80 km/h), na horách místy kolem 25 m/s 90 km/h). Během pátku a soboty se očekávají na horách, zejména v oblasti Šumavy, místy vydatnější srážky (na Šumavě až 40 mm/24 hod.), které budou převážně dešťové. Vlivem kombinace těchto srážek, čerstvého větru a kladných teplot (zejména v neděli) dojde i k výraznějšímu odtávání sněhové pokrývky ve vyšších a horských polohách. V důsledku toho lze v následujících dnech předpokládat zejména na některých horských či podhorských tocích výraznější vzestupy hladin a dosažení 1. SPA. Ojediněle nelze vyloučit i krátkodobé dosažení 2. SPA.


 

Správa Národního parku Šumava informuje
O nastávajícím víkendu bude Informační středisko Správy NP Šumava Svinná Lada uzavřeno z důvodu onemocnění obsluhy. Informační středisko Kvilda bude z provozních důvodů v sobotu 16. března 2019 otevřeno takto: 8:30 – 10:00 a 12:30 – 16:00. Děkujeme za pochopení

 

Jakou očekáváme situaci ve vývoji počasí: předpovědní pracoviště v Českých Budějovicích se zaměřilo na možný nárůst hladiny vod v jihočeských tocích

Situace dnes: V čerstvém západním proudění bude odpoledne přes střední Evropu postupovat dále k východu okludující frontální systém. Zítra ráno bude přes naše území k severovýchodu postupovat teplá fronta. S tím souvisí další srážky, které se očekávají na dnešní den, noc a ještě zítra dopoledne. Nejvíce srážek modely předpovídají na hory, a to především na Šumavu, kde se očekává od 25 do 45 mm za 24 h (od dnešní 12:00 do zítřejší 12:00). Bohužel tyto srážky budou převážně dešťové a k tomu ještě přispěje večer na horách silný vítr s nárazy kolem 20 až 25 m/s, který bude mít vliv na další tání sněhu. Z těchto důvodů by se mohly zvedat některé hladiny řek nejen v povodí Vltavy.

Jaké byly srážkové úhrny za posledních 24 hodin: V souvislosti s přechodem výrazné okluzní fronty napadlo na hřebenech hor za včerejší den, tj. za 14. 3. 2019 (od 7:00 do 15. 3. 2019, 7:00 hod) více sněhu, zejména se jednalo o vyšší polohy Šumavy a Krkonoš.
Celkově připadlo mezi 15 až 25 cm. Např. Churáňov 55 cm/16 cm, Plechý 194 cm/24 cm, Bučina 129 cm/25 cm; Pec pod Sněžkou 92 cm/25 cm (celková/nová).

Za ČHMÚ zpracoval meteorolog Daniel Maňhal


 

Přehled tisku: zavádění hromadných žalob, číslo k neplacení alimentů i levná kulatina

V pátečním tisku se dočtete, že Česko možná do legislativy začlení hromadné žaloby. Informuje o tom deník E15. Mf Dnes se zabývá statistikami k neplacení alimentů. A kulatina je letos zatím levnější než loni, píše Právo. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Potravinářská inspekce zakázala rozinky s nadlimitním množstvím toxické látky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala uvádět do oběhu nevyhovující potravinu „DLE GUSTA SUCHÉ PLODY – sušené ROZINKY“ v balení 100g, s označením DMT: 22/11/2019, šarže: E05180193D 06, země původu: Írán, pro skupinu COOP vyrábí: ENCINGER SK s.r.o., Jadranská 13, 841 01 Bratislava, Slovensko. Laboratorní rozbor u předmětné šarže potvrdil nadlimitní přítomnost látky ochratoxin A. Zjištěné množství 22,7 mikrogramů na kilogram (μg/kg) více než dvojnásobně překročilo zákonem maximální povolené množství 10 μg/kg. Ochratoxin A je látka produkovaná plísněmi, která má v případě konzumace nežádoucí dopad na lidské zdraví. Inspektoři vzorek závadné šarže odebrali v provozovně společnosti JEDNOTA, spotřební družstvo České Budějovice, provozovna: Suchdol nad Lužnicí na ulici 28. října 98, a na základě výsledku laboratorního rozboru nařídili neprodlené stažení nevyhovující šarže ze všech poboček obchodního řetězce. S kontrolovanou osobou SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty. Inspekce doporučuje všem spotřebitelům, kteří mají předmětnou šarži potraviny doma, aby ji nekonzumovali. (tzszpi)


 

Komunisté chtějí využít spolupráce s vládou ke změkčení ochrany NP Šumava. V plánu je víc pravomocí pro obce a míň ochranných zón

dyž před dvěma lety Poslanecká sněmovna přehlasovala prezidentské veto a schválila pravidla pro čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě, byli proti jen někteří poslanci ČSSD, KSČM a většina z ODS. Nyní se komunisté chystají téma do sněmovny vrátit. Posílení faktem, že vláda premiéra Andreje Babiše je závislá na jejich hlasech, chystají speciální návrh zákona pouze o šumavském národní parku. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

 Pátek 15. března: Oblačno až zataženo, zpočátku i polojasno, ojediněle přeháňky. Odpoledne a večer od západu zataženo s deštěm. Na horách srážky smíšené nebo sněhové, k večeru přecházející do deště. Nejvyšší denní teploty 6 °C až 10 °C. Čerstvý západní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, ráno a večer přechodně kolem 20 m/s.

Víkendové výlety si naplánujte na neděli. Zatímco zítra nás čeká podmračené a deštivé počasí s teplotami kolem 9 °C, v neděli srážky ustanou a výrazně se oteplí. Na obloze v neděli převládne skoro jasno až polojasno a teploty zamíří dokonce na jarních 15 °C až 19 °C. Bude se jednat o jeden z nejteplejších dní od začátku roku. Pronikne k nám totiž velmi teplý vzduch. Jeho příliv ovšem dlouho nevydrží. Již v pondělí se opět ochladí na teploty kolem 7 °C. 

Sobota 16. března: Převážně zataženo a na většině území občasný déšť, na severních horách zpočátku sněžení. Později odpoledne od jihozápadu ustávání srážek a večer i protrhávání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 7 °C až 11 °C. Čerstvý západní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, zpočátku přechodně až 20 m/s.


 

Zájemci z řad českokrumlovské mládeže se mohou hlásit na přeshraniční setkání v rakouském městečku Weitra

Přátelské setkání mládeže z Českého Krumlova a rakouského příhraničního městečka Weitra se uskuteční o víkendu 13. a 14. dubna 2019. Na programu bude procházka po městě a krátké filmy a workshopy, jejichž cíl je jediný – navázání kontaktu a poznání přeshraničních vrstevníků. Českokrumlovskou výpravu organizuje Centrum pro pomoc dětem a mládeži v Českém Krumlově, které hlásí ještě poslední volná místa. Přihlásit se může kdokoliv ve věku od 15 do 28 let. „Účast na akci je bezplatná, přičemž je zajištěna strava, přeprava autobusem, ubytování, tlumočení i moderace. Nejsou nutné žádné předchozí znalosti, ideálním předpokladem je chuť poznávat neobjevené,“ zdůrazňuje koordinátor projektu Jiří Muk se slovy, že se zájemci mohou hlásit na mailu muk@cpdm.cz. Příjezd do Weitry je naplánován zhruba na 12. hodinu. Workshopy začnou o tři hodiny později. Odjezd se uskuteční druhý den dopoledne. O měsíc později, ve dnech 11. a 12. května, budou Krumlováci na oplátku hostit přátele z Weitry.  (vv)


 

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu – čtvrtek 14. března

Ve čtvrtek večer a v noci na pátek 15. 3. zesílí jihozápadní až západní vítr místy s nárazy 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h). V pátek přes den vítr mírně zeslábne. Večer a v noci na sobotu 16. 3. západní až severozápadní vítr opět zesílí a nárazy budou dosahovat místy kolem 20 m/s (kolem 70 km/h).

Více informací na webu výstrah:
http://portal.chmi.cz/…/p…/docs/meteo/om/vystrahy/index.html


 

Přehled tisku: prověřování investic z ciziny, splácení hypoték nebo pokuty pro řidiče seniory

Ve čtvrtečním českém tisku se dočtete, že investice z ciziny prověří speciální tým. Kapitál ze zemí mimo Evropskou unii bude muset kvůli bezpečnosti odhalit své majitele i původ peněz. Píší to Lidové noviny. Díky rostoucí ekonomice se podle Hospodářských novin Čechům lépe daří splácet hypotéky. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

I nadále numerické předpovědní modely předpovídají vydatnější sněžení na českých horách dnes později odpoledne, večer a v noci na pátek. Předpokládané množství nového sněhu do zítřejšího rána ukazuje mapka. Na českých horách by mělo napadnout až 30 cm nového sněhu.


 

Dealer prodával na jihu Čech kokain. Kupovali ho i vrcholoví sportovci

Kriminalisté stíhají mladíka z Písecka, který v jihočeských městech prodával kokain, extázi a marihuanu. Při zadržení u něj našli kromě drog i steroidy a anabolika podporující růst svalové hmoty. Mezi jeho zákazníky byli podle policie i profesionální sportovci. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Čtvrtek 14. března: Oblačno až zataženo. Místy přeháňky, od vyšších poloh sněhové. Později odpoledne a večer od západu zataženo a na většině území občas déšť nebo přeháňky, od 700 m srážky smíšené nebo sněhové. Na horách i vydatnější srážky (sněžení). Nejvyšší denní teploty 7 °C až 11 °C, na západě Čech 3 až 7 °C. Čerstvý jihozápadní až západní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s. Na horách místy tvorba sněhových jazyků.

Nad střední Evropou se udržuje čerstvé západní proudění. V něm k nám později odpoledne a večer postoupí okludující frontální systém a přinese četné srážky. Zatímco dopoledne bude přeháněk při převážně oblačné obloze poměrně málo, po poledni se od západu nebe zatáhne a dorazí déšť, od zhruba 700 až 800 metrů bude sněžit. Na horách bude díky čerstvému větru docházet k zesílení srážek na návětrných svazích hor, kde tak budou srážky poměrně vydatné. Do zítřejšího rána napadne od 10 do 20 cm sněhu, na Šumavě a v Krkonoších to může být až 30 cm nového sněhu. V kombinaci s větrem se budou tvořit sněhové jazyky. V nižších polohách srážky budou srážky méně vydatné, jejich úhrny většinou nepřesáhnou 10 milimetrů. Další pásmo vydatnějších srážek pak čekejme zítra v podvečer a v noci na sobotu.

Pátek 15. března: Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Později odpoledne a večer od západu zataženo s deštěm. Na horách srážky smíšené nebo sněhové, večer kromě severu přecházející do deště. Nejvyšší denní teploty 6 °C až 10 °C. Čerstvý západní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, ráno a večer přechodně kolem 20 m/s.


 

Českobudějovické biskupství postavilo faráře mimo službu, důvod tají

Českobudějovické biskupství dočasně postavilo mimo službu faráře z vikariátu Sušice – Nepomuk na Klatovsku. Podle serveru HlídacíPes je důvodem podezření ze sexuálního zneužívání nezletilých. CELÝ ČLÁNEK


 

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu – středa 13. března

Ve středu 13. 3. budou v západní polovině Čech místy dosahovat nárazy větru 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h). Během večera vítr částečně zeslábne. Ve druhé polovině noci na čtvrtek 14. 3. v západní polovině Čech a ve čtvrtek večer i na severovýchodě území vítr opět zesílí a místy se vyskytnou nárazy 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h). Podrobnosti k výstraze na našem webu:
http://portal.chmi.cz/…/p…/docs/meteo/om/vystrahy/index.html


 

Český hydrometeorologický ústav: Hory se nám zasypou sněhem. Ve čtvrtek 14. března očekáváme na většině území srážky, které budou na horách sněhové. I vlivem návětří může zejména na českých horách napadnout až 30 cm sněhu.


 

 

 

Přehled tisku: ruský špion, mosty v havarijním stavu i cigarety, které vyšly z módy

Ve středečních novinách se dočtete o tom, že jsou v Česku stovky mostů v kritickém stavu. Píše to Mf Dnes. Hospodářské noviny upozorňují, že by se do několika let mohla mezi povinné školní předměty zařadit technika a regionální Deník informuje o tom, že firmy dostanou úlevy za zaměstnance v exekuci. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Středa 14. března: Zpočátku zataženo až oblačno, místy občasný déšť, hlavně na východě a severovýchodě. Už dopoledne od západu proměnlivá oblačnost, ojediněle s přeháňkami. Večer na západě opět přibývání oblačnosti a déšť. Nad 600 m, přes den přechodně nad 800 m, srážky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty 7 °C až 11 °C. Čerstvý jihozápadní až západní vítr 5 až 10 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s, na horách zpočátku až 25 m/s. Na Moravě vítr odpoledne a večer částečně zeslábne.

Po včerejší krátké pauze už v noci na dnešek vítr nad Českem opět místy zesílil. Přes den to bude foukat hlavně v západní polovině Česka, kde průměrná rychlost větru dosáhne 5 až 10 m/s, místy se objeví nárazy mezi 50 a 70 km/h, ojediněle, hlavně na horách, až 90 km/h. Jde o vítr, který může potenciálně způsobit menší škody. Rozhodně ale nepůjde o srovnatelně silný vítr, jaký se Českem prohnal v noci z neděle na pondělí. Celkově slabší vítr pak čekejme na Moravě. K večeru začne vítr sice zvolna slábnout, poměrně větrné počasí ale přinesou i další pracovní dny. Dodejme, že vítr bude samozřejmě opět snižovat pocitovou teplotu, a to nejen dnes, ale až do pátku – ve srovnání s teploměrem ji na větru čekejme o 5 °C až 8 °C nižší.

Čtvrtek 14. března: Oblačno až zataženo, ráno místy přechodně polojasno. Dopoledne místy, později odpoledne a večer od západu na většině území občas déšť nebo přeháňky, od 500 m, později od 800 m srážky smíšené nebo sněhové. Na horách i vydatnější srážky. Nejvyšší denní teploty 7 °C až 11 °C, na západě Čech 3 až 7 °C. Čerstvý jihozápadní až západní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s, později na horách kolem 25 m/s.


 

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu – úterý 12. března

Během noci na středu 13. 3. zesílí na severovýchodě území a na Frýdlantsku jižní až jihozápadní vítr na čerstvý, místy bude v nárazech dosahovat kolem 20 m/s (70 km/h). Kolem poledne vítr částečně zeslábne.

Ve středu 13. 3. ráno zesílí jihozápadní až západní vítr v západní polovině Čech, v nárazech bude místy dosahovat 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h). Během večera vítr částečně zeslábne.

Západní polovinu Čech zasáhne jihozápadní až západní vítr ve středu ráno, postihne Prahu a Středočeský kraj, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a část Jihočeského kraje (Blatná, Český Krumlov, Kaplice, Milevsko, Písek, Prachatice, Soběslav, Strakonice, Tábor, Týn nad Vltavou, Vimperk, Vodňany). V nárazech bude vítr místy dosahovat 55 až 70 km/h. Částečně zeslábne až během večera.


 

I 33 let po havárii Černobylu jsou na Šumavě radioaktivní divočáci. ‚Běžný jev,‘ uklidňuje Drábová

V některých monitorovaných potravinách je stále nezanedbatelné množství cesia Cs-137 z takzvaného počernobylského spadu, který byl v 80. letech 20. století způsoben havárií Jaderné elektrárny Černobyl. Na webu to uvedl Státní úřad pro jadernou bezpečnost s tím, že jde především o zvěřinu, houby a lesní plody. CELÝ ČLÁNEK


 

Přehled tisku: plagiátorství na filozofické fakultě, bolesti zad u dětí a české e-shopy jako Amazon

V úterních novinách se dočtete, že k lékařům míří s bolestmi zad čím dál více dětí a mladistvých, píše regionální Deník. Velké české e-shopy Mall.cz a Alza.cz přecházejí na model byznysu podobný tomu, jaký má Amazon, píše Mf Dnes. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Úterý 12. března: Oblačno až polojasno, večer od západu přibývání oblačnosti. Ojediněle sněhové přeháňky, během dne pod 500 m přeháňky smíšené nebo dešťové. Nejvyšší denní teploty 4 °C až 8 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 2 až 6 m/s, se bude odpoledne postupně měnit na jihozápadní až jižní, později večer na horách zesílí.

Po delší době nás dnes čeká klidnější počasí. Postará se o něj výběžek vyššího tlaku vzduchu, který k nám bude zasahovat od jihozápadu. Díky němu bude dnes vítr výrazně slabší než v uplynulých dnech, čekejme ho jen mírný, s rychlostí do 6 m/s. Srážky se objeví jen ojediněle v podobě sněhových a nebo smíšených přeháněk. A taky bude o něco méně oblačnosti. Klidnější ráz počasí ale nevydrží dlouho, už v noci na zítřek se zase rozfouká čerstvý jižní až jihozápadní vítr a od západu dorazí velká oblačnost s deštěm, od vyšších poloh se sněžením. V dalších dnech pak v čerstvém západním až jihozápadním proudění budou přicházet jednotlivé frontální systémy, o velkou oblačnost, srážky a větrné počasí tak nebude nouze.

Středa 13. března: Zpočátku zataženo až oblačno, na většině území občas déšť. Dopoledne od západu proměnlivá oblačnost, ojediněle s přeháňkami. Nad 600 m většinou srážky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty 6 °C až 10 °C. Čerstvý západní, zpočátku jižní až jihozápadní, vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s, na horách zpočátku až 25 m/s.


 

Správa Národního parku Šumava informuje

Návštěvnické centrum Srní včetně stezky k výběhům je z důvodu popadaných stromů uzavřeno. Totéž platí pro Návštěvnické centrum Kvilda. Děkujeme za pochopení. (fb)


 

Situace na železnici – sdělení dopravce
Pondělí 11. března 14,40 hodin: Provoz vlaků obnoven i v úseku Vimperk – Volary a Prachatice – Volary. (GW TRAIN REGIO)

 

Situace na železnici – sdělení dopravce
Pondělí 11. března, 14 20 hodin: Provoz v úseku Číčenice – Prachatice byl obnoven. (GW TRAIN REGIO)

 

Londýnská zpěvačka Alba Plano přiveze do Horní Plané prvotřídní neo-soul a jazz ve stylu Amy Winehouse

Připomíná Amy Winehouse, a to nejen vizuálně… Alba Plano z Londýna pokračuje ve stopách slavné zpěvačky, zpívá neo-soul a jazz a jde jí to náramně. Ve čtvrtek 16. května se o tom přesvědčí návštěvníci KIC Horní Planá, kde tato výrazná osobnost vystoupí od 20 hodin.

„Bude to skutečně jedinečná událost pro všechny fanoušky Amy Winehouse a vůbec neo-soulové scény. Alba je mimo jiné zpěvačkou tribute kapely Forever Amy Band, avšak do Horní Plané dorazí se svým Quartetem. Bezesporu jeden z koncertních vrcholů naší letošní kulturní nabídky,“ říká ředitelka KIC Horní Planá Lucie Roubínová.

Vstupenky na koncert se již dají pořídit v předprodeji v infocentru za 200 korun. Na místě bude vstupné 250 korun. Pořadatelem je KIC Horní Planá. (vv)


 

Vítr lámal stromy jako sirky, kalamitní stav trvá, domácnosti jsou bez proudu

Jižní Čechy – Jihočechy po víkendovém řádění silného nárazového větru čeká sčítání škod, ještě stále je na 27 tisíc domácností bez proudu. Již v neděli k večeru energetici vyhlásili kalamitní stav.


 

Počty odběratelů bez proudu jdou do statisíců

Praha – Kvůli silnému větru, který v neděli a v noci na dnešek zasáhl celou zemi, bylo dnes po ránu bez proudu kolem 315.000 odběratelů. Ve většině krajů proto energetici vyhlásili kalamitní stav. Vítr přidělal práci hasičům, kteří v noci vyjížděli ke stovkám spadlých stromů či utržených střech. Problémy jsou také na železnici. Na olomouckém nádraží spadla do kolejiště část střechy a omezila dopravu. CELÝ ČLÁNEK


 

Přehled tisku: méně peněz z hazardu, výročí vstupu do NATO i kiwi na českých zahrádkách

Stát získává méně peněz na daních z hazardu. Výnosy meziročně klesly o tři miliardy, píše deník E15. Hospodářské noviny se pro změnu věnují výročí dvaceti let od vstupu České republiky do NATO. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Pondělí 11. března: Oblačno až zataženo, na většině území sněhové přeháňky, pod 300 m srážky smíšené nebo dešťové. Ojediněle bouřky. Nejvyšší denní teploty 2 °C až 6 °C, na jihovýchodě až 7 °C. Čerstvý západní až severozápadní vítr 6 až 10 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s, na horách kolem 25 m/s. Vítr bude během odpoledne postupně slábnout.

Dnes se do Česka přechodně vrátí zimní počasí. Během dne musíme počítat se sněhovými přeháňkami. Jen v polohách pod 300 m budou smíšené nebo i dešťové. Přeháňky mohou přechodně přinést i husté sněžení s nízkou dohledností. Ojediněle se vyskytnou také bouřky. Na horách připadne od 5 do 15 cm sněhu. Přechodně se ovšem může sněhová pokrývka vytvořit i ve středních a nižších polohách. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 2 °C až 6 °C, na jihovýchodě na 7 °C. Pocitovou teplotu ovšem v průměru o 5 °C sníží čerstvý vítr. Se sněžením musíme počítat i v noci na zítřek. Srážky ustanou až zítra dopoledne.

Úterý 12. března: Oblačno až zataženo, místy i polojasno, ojediněle, na horách zpočátku místy, sněhové přeháňky, pod 400 m postupně srážky smíšené nebo dešťové . Nejvyšší denní teploty 4 °C až 8 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s, přes den místy s nárazy kolem 15 m/s.


 

Situace na železnici – aktuální sdělení dopravce (neděle 10. března 22,35 hod.)

Zítra (11. března) bude zavedena náhradní autobusová doprava v úsecích Volary – Prachatice a Volary – Vimperk. Důvodem jsou padlé stromy na trati. GW TRAIN REGIO


 

Aktuální zpravodajství z neděle – silný vítr:

ONLINE: Česko sužuje silný vítr. Láme stromy, ničí střechy, bez proudu jsou tisíce lidí

Do Česka se vrátil silný vítr, opět působil škody a výpadky proudu

E.ON vyhlásil na jihu Čech kalamitu, vítr láme stromy na Plzeňsku

Energetici kvůli silnému větru v jižních Čechách vyhlásili kalamitní stav


 

Situace na železnici – aktuální sdělení dopravce (neděle 10. března 19,15 hod.)

V okolí Volar došlo k rozsáhlému výpadku elektrického proudu. Provoz zastaven na všech tratích, nefunguje zabezpečovací zařízení. GW TRAIN REGIO


 

Situace na železnici – aktuální sdělení dopravce (neděle 10. března 15,55 hod.)

Aktuálně je neprůjezdný úsek Kubova Huť – Lenora (popadané stromy). Očekávejte zpoždění v řádu hodin.

Vlaky mohou být rovněž nahrazeny autobusy. Cestujícím se omlouváme. GW TRAIN REGIO


 

Právě jsme přišli na svět. Prohlédněte si miminka narozená v prachatické porodnici

ČTĚTE ZDE


 

Právě jsme přišli na svět. Prohlédněte si miminka narozená ve strakonické porodnici

ČTĚTE ZDE


 

Opustili nás v minulých dnech

ČTĚTE ZDE


 

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu ze dne 10. března

Na jev: VELMI SILNÝ VÍTR (VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):
Pro celou ČR od neděle 10.03.2019 14:00 do pondělí 11.03.2019 09:00

Na jev: POVODŇOVÁ BDĚLOST (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):
Plzeňský: (KT,)
Jihočeský:(CB, CK, PT, ST,)
od neděle 10.03.2019 13:00 do pondělí 11.03.2019 13:00

S okamžitou platností rušíme minulou výstrahu.

Tato výstraha na vítr zvyšuje stupeň nebezpečí z předchozí výstrahy z
nízkého (silný vítr) na vysoký (velmi silný vítr) a rozšiřuje o výstrahu na povodňové jevy.

Vice na www.chmi.cz
http://portal.chmi.cz/…/p…/docs/meteo/om/vystrahy/index.html


 

Světová premiéra inovativní aplikace pro spolupráci na dálku ve virtuální realitě

V loňském ročníku soutěže Jihoczech, pořádané JVTP, a.s. – soutěž nejen pro startupy  zvítězil nápad společnosti BCF s.r.o(dnes Holistic management, s.r.o.) s názvem Virtual Lab. Od finále soutěže pokročila firma s vývojem aplikace a chystá její představení. Jedná se o jedinečnou aplikaci, která změní způsob kreativní spolupráce na dálku a do vzdělávání přinese zcela nový rozměr.

Premiéra se uskuteční dne 26.3. od 14:00 hodin na dvou místech České republiky najednou. Jedním je Jihočeský vědeckotechnický park a.s., Lipová 1789/9, České Budějovice a druhým centrála společnosti HP Hewlett Packard. Celé představení funkcionalit Let’s meet VR proběhne právě „uvnitř“ této aplikace a on-line. V průběhu prezentace se připojí ještě další účastník z Ostravy a účastníci uvidí i možnost vstupu do aplikace i bez nutnosti využít vybavení pro virtuální realitu.

Celá aplikace je postavena na třech klíčových oblastech, kdy dva z toho jsou unikátní a jedinečné oproti stávajícím aplikacím. První a velice zásadní funkcionalitou je individuální nastavení prostředí pro každého účastníka tak, aby si jej přizpůsobil pro potřeby podpory své kreativity či snížení hadiny stresu.  Druhým je využívání vlastností virtuální reality pro společné tvoření v prostoru s využitím a úpravou dokumentů z MS Office. A v neposlední řadě tato aplikace podporuje i budování vzájemných vztahů tím, že se ve virtuální realitě nepotkáváte s animovaným avatárem, ale s naskenovaným kolegou. Patronem této premiéry se stal uznávaný filantrop a vizionář Martin Hausenblas, zakladatel jednoho z nejúspěšnějších start-upů Liftago a spolumajitel holdingu Adler. Partnery uvedení aplikace na trh jsou Hewlett Packard a Mercedes Benz. (tzjč)


 

 

 

 

Komentáře

komentářů