LIPENSKO: Extrémní Lipno Ice Marathon 2019. Závod, který dělá příroda, měl letos...

LIPENSKO: Extrémní Lipno Ice Marathon 2019. Závod, který dělá příroda, měl letos na pořadu čtvrtý ročník

 

V pořadí již čtvrtý ročník Lipno Ice Marathonu odstartoval v sobotu 9. února v 10:30 z kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví. Počasí slibovalo opravdový běžecký zážitek. Sněhové přeháňky střídal déšť, občas vykouklo i sluníčko. Teploty tentokrát vyšplhaly nad bod mrazu a na závodníky tak čekal extrém, který si v tu chvíli ještě nedokázali úplně představit.

Na sobotu se do místa startu sjela více než stovka závodníků, souběžně s Lipno Ice Marathonem zde probíhalo Mistrovství České republiky ve snowkitingu. Do závodu nastoupili nejen čeští borci, ale i závodníci z daleké ciziny. Svou výdrž si na Lipno Ice Marathon přijel otestovat například i Frankie Kwok z Hongkongu, který se do cíle doslova dopotácel hluboko za časovým limitem závodu. „Po setmění, na pokraji vyčerpání, daleko za časovým limitem závodu se do cíle zvolna blížila spousta závodníků, letošní ročník byl nejtěžší za všechny čtyři roky, kdy Lipno Ice Marathon pořádáme.“ Komentovala nezvykle náročný podnik Adéla Černá, ředitelka závodu.

Teploty nad nulou, rozbředlý sníh, ledové kapsy, do kterých se závodníci místy bořili až do půli lýtek, střídání teplot, vyčerpání, rozlehlé úseky po ledové ploše Lipna. Mrznoucí prsty na nohou, odřené paty, puchýře, cíl v nedohlednu, nekonečný bílý sněhový terén. Absolvování celé maratonské vzdálenosti často za časovým limitem a průměrný čas běžců více jak 6 hodin. Tak by se dal popsat sobotní Lipno Ice Marathon. Pořadatelé jej připravili opravdu extrémní.

„Náš závod dělá příroda, my vytyčujeme vzdálenost a směr, kudy maraton povede, trať nijak neupravujeme a terén, se kterým se musí závodníci potýkat, je zkrátka syrový a i v průběhu závodu se proměňuje. Bezpečnost závodníků je pro nás nicméně stále prioritou, pokud by hrozilo riziko prolomení, rozhodně bychom volili bezpečnou variantu s přeběhy po souši. Letos ale počasí opravdu přálo a celý závod se konal na ledě.“ Popsal přípravy tratě Petr Beneš, předseda YK Jestřábí, který závod pořádá.

„Když jsem se při maratonské otočce u Králičího ostrova podíval na hodinky a viděl svůj čas, doslova jsem se zděsil, takhle pomalou polovinu maratonské vzdálenosti bych neměl snad ani po břišním tyfu, začal jsem pochybovat, zda maraton vůbec dokončím v limitu šesti hodin. V cíli jsem byl jen pár minut před tím, než čas vyměřený na zdolání trati vypršel. Za cílovou branou jsem nebyl schopen ani mluvit, tohle jsem opravdu ještě nezažil.“ Popisuje své zážitky ze sobotního Lipno Ice Marathonu Jan Kejšar, který není mezi běžci žádným nováčkem. Za sebou má v Čechách opravdu náročné závody jako Beskydskou sedmičku nebo Jizerský ultratrail, Lipno Ice Marathon však považuje za ještě těžší. Zvyklý je i na extrémní maratony v cizině například v Ománském Mascatu, kde byly teploty naopak extrémně vysoké.

Na pátý ročník Lipno Ice Marathonu, který bude 8. února 2020 se však již těší. S nadsázkou svůj výkon hodnotí na doběh cca 10 hodin po startu, tak těžké prý Lipno Ice Marathony pořadatelé připravují. „ Řekl bych, že rok od roku mám pocit, že humor s jakým připravuje Adéla Černá trať pro další ročník, je doslova černější a černější. Mám skoro strach, že příští závod budu dobíhat za tmy, vzdálenost je přitom ale pořád stejná – klasických maratonských 42 km.“ S humorem sobě vlastním komentoval čerstvý zážitek Budějovický běžec Kejšar.

Nejrychleji letošní Lipno Ice Marathon uběhl Jan Venca Francke v čase 3:42:24, což bylo o více jak tři čtvrtě hodiny pomaleji než v předchozím roce. To svědčí o náročnosti trati, Jan má totiž formu výbornou a spoustu soupeřů nechal hluboko za sebou. Trať byla opravdu těžká a je to skvělá příprava na Aljašku, kde poběží jednu z dalších svých ledových výzev. Před ním se do cíle katapultoval pouze Martin Dvořák, který absolvoval maraton v kategorii freestyle na běžkách v čase 3:16:52.

Absolvovat tuto vzdálenost na kole letos rozhodně nebyla výhra. Do cíle se totiž jako poslední dostala právě cyklistka Michaela Polívková v čase 7:52:37, za tmy a svitu majáků, které jí na cestu rozsvítili Černo pošumavští hasiči. Ti měli spolu s Frymburskými hasiči, vodními záchranáři z Českých Budějovic a dobrovolníky z MPS Airsoft spolku na starost bezpečnost závodníků.

Nejen extrémní zážitky však ověnčily letošní Lipno Ice Marathon. Novinkou letošního ročníku byl Offspring marathon určený dětem do 13 let čítající 10 kilometrů stejně, jako závod určený „mladým puškám“ Young Guns Marathon pro mladistvé ve věku 14 – 17 let. Na trať závodu se tak letos poprvé vydal závodník starý pouhých pět měsíců Luis Kohlmann. Závod absolvoval na saních s maminkou a babičkou, podmínkou účasti v Offspring marathonu je totiž dospělý doprovod po celou dobu pohybu na trati.

„Chtěli jsme závod zpestřit a přiblížit celým rodinám, extrémní trať půlmaratonu nebo maratonu však pro děti není vhodná, máme pro ně tedy každoročně připravenou desetikilometrovou vzdálenost.“ Doplnil Petr Beneš, spolupořadatel závodu. Nejstarším účastníkem závodu byl Jan Dolejš z Prahy, ten letos oslaví 70. narozeniny, za sebou má všechny ročníky Lipno Ice Marathonu. Trať dokončil spolu s Renatou Horákovou v čase 7:41:24 a zdaleka nebyl posledním běžcem.

4. ročník Lipno Ice Marathonu zkrátka potvrdil, že je opravdu extrémní. Na další ročník si pořadatelé opět připravují novinky, proto neváhejte, registrovat do pátého ročníku se můžete již nyní na www.icemarathon.cz. „Přijeďte si užít pravý šumavský extrém, takový ledový maraton nenajdete v celé střední Evropě a ten letošní byl prozatím nejtěžší.“ Zve do obce Černé v Pošumaví, za jejíž podpory se každoročně akce koná, na jubilejní pátý ročník v roce 2020 Adéla Černá.

(ač)

Foto: Václav PANCER

This slideshow requires JavaScript.

 

Komentáře

komentářů