AKTUÁLNÍ KOMENTÁŘ ERIKA BESTA: Hostem dnešní Topol Show bude Topol

AKTUÁLNÍ KOMENTÁŘ ERIKA BESTA: Hostem dnešní Topol Show bude Topol

Bývalý premiér Mirek Topolánek spouští příští týden svoji novou talkshow Topol Show a my mu přejeme mnoho úspěchů. Předestírá, že to bude „takový jerevanský Týden s prezidentem. Akorát ne každý týden, bez prezidenta a bez Soukupa. Takže ve všech směrech lepší.”
V tomto duchu si snad byznysmen a moderátor Topol jednoho dne pozve jako hosta bývalého politika Topola. Nestává se totiž příliš často, že jde někdo z byznysu do politiky, pak zpátky do byznysu a nakonec do médií. Topolánek by mohl konfrontovat sám sebe a ptát se, jak se tyto různé světy snaží skloubit své zájmy.
Jak to například dopadlo s neúnosnými úplatky, o kterých mluvil před skupinou představitelů zahraničních firem 8. března 2010, tedy měsíc před tím, než musel odejít z politiky? Už se platí méně? Tehdy říkal doslova toto:
Já připouštím, že dneska ty stavební marže díky krizi jsou dole a nosit ty igelitky prostě už nikoho nebaví. Nicméně tady musí být dvě strany. Ta jedna strana, která bere, a ta jedna strana, která platí. Já jsem pro velmi významnou dohodu, a proto jsem uvítal nakonec i ten brněnskej příklad, kdy někdo našel odvahu konečně na ten problém ukázat. Já jsem v tom Brně, protože jsem člověk z byznysu, mluvil s těmi podnikateli v posledních letech mnohokrát a říkali mi, už to není únosné, už to není 5-7, už to je 15-20, tak s tím něco dělejte. A já říkám – a budete na tom se podílet nějak, budete na tom participovat? Tak jsi blbý, tak já tady podnikám, musím tady žít, musím živit zaměstnance. Říkám pak si ale nestěžujte prostě. Potřebujeme někoho chytit za ruku, potřebujeme ty lidi usvědčit. Nejlepší edukace je samozřejmě přirozená represe, to, že se někdo nechá chytit. Pak samozřejmě ty systémové změny, které tady předkládám. 
Erik BEST

 

Erik Best se narodil 11. října 1962 v Severní Karolíně na východě Spojených států. Prakticky celé dětství však prožil v Montaně, na severozápadě USA, kam se jeho rodiče přestěhovali krátce po jeho narození. V roce 1985 absolvoval s bakalářským titulem z východoevropských studií na Georgetown University School of Foreign Service. Během tohoto studia se zaměřoval na ruský jazyk, v čemž pokračoval i na Middlebury College ve Vermontu, kde získal magisterský titul. V rámci vzdělávání této univerzitě dvakrát studijně pobýval letech 1983 a 1984 v Moskvě. V dalších letech studoval obchod na University of North Carolina. Titul MBA zde získal v roce 1987. Erik Best se v Česku oženil. Jeho manželka Dita je českého původu. Společně vychovávají čtyři dětí. V Praze podle vlastních slov žije od února roku 1991. Přesně rok poté zde začal pro místní anglicky hovořící komunitu vydávat denní zpravodaj Fleet Sheet, stručný přehled vybraných zpráv z českého tisku. Původně předpokládal, že většina cizinců Prahu ještě před rokem 2000 opustí, takže jeho vydavatelské vize neměly horizont delší než šest let. K žádnému odchodu cizinců z České republiky však nedošlo a Fleet Sheet navíc postupně přilákal i české předplatitele. Náklad bulletinu se proto zvětšil a vychází doposud. Své počáteční tuzemské podnikatelské aktivity zahájil Erik Best na jaře 1992 jako živnostník. Na podzim 1994 založil společnost The Bohemia Daily Standard, jejímž je jednatelem a spolumajitelem. V roce 2000 založil se svojí manželkou Ditou Bestovou nakladatelství E.S.Best, které je oficiálním vydavatelem obou zpravodajů. S rozvojem internetu totiž Erik Best začátkem tisíciletí rozšířil své publikační aktivity a od roku 2001 vydává ještě elektronický Final Word. Od roku 2010 existuje i jeho česká mutace. Final Word je krátký a originální denní komentář připravený týmem Erika Besta, věnovaný významným ekonomickým a politickým tématům posledních dnů. Právě díky svému elektronickému bulletinu Final Word vstoupil Erik Best do širšího povědomí české veřejnosti a začal být zván do českých rozhlasových a televizních pořadů. V letech 2011–2013 publikoval své postřehy také na blogu Aktuálně.cz.

Prezident republiky Miloš Zeman udělil 28. října 2018 Eriku Bestovi státní vyznamenání – medaili Za zásluhy o stát.

 

 

 

Komentáře

komentářů