KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

Foto: (red) – Za krásnější Vimperk

 

Foto: (red) – Za krásnější Vimperk


• Vimperský kulturní kalendář – ZDE
• Pranostiky na leden – ZDE
• Naše nabídka kulturních a společenských akcí na Vimpersku i jinde je ZDE
• LEDEN A ČESKÉ DĚJINY: Některé události, které měly v minulosti zásadní význam pro naši zemi a náš národ – ZDE
• KALENDÁRIUM KULTURNÍCH VÝROČÍ V ROCE 2019 – ZDE
• KAM DNES NA OBĚD? Co dobrého připravili kuchaři v hotelech a restauracích ve Vimperku a okolí? Vyberte si z nabídky – ZDE

 

5. – 13. ledna 2019


 

Neděle 13. ledna: V Česku dnes bude foukat opět silný vítr, největší nárazy očekáváme v Krušných horách. Na západě území se dnes dokonce mohou objevit i bouřky.


 

Situace na železnici – informace dopravce

Neděle 13. ledna, 10 hodin: Vážení cestující, z důvodu zhoršené sjízdnosti tratě očekávejte nyní komplikace na trati Strakonice – Volary.

Vlak 18102 je nahrazen autobusem v úseku Vimperk – Lenora.
Vlak 18105 je nahrazen autobusem v úseku Lenora – Vimperk.

Cestujícím se omlouváme. (GW TRAIN REGIO)


 

OBRAZEM: Sobota odpoledne, to je ideální čas k úklidu sněhu z parkovišť. Vimperk, Pasovská ulice v sobotu 12. ledna v 15 hodin.  / Foto: (red) – Za krásnější Vimperk

 


 

Zubní pohotovost o víkendu 12. a 13. ledna
12.01.2019 MUDr. Tomanová Vimperk poliklinika 388415761
13.01.2019 MUDr. Tomanová Vimperk poliklinika 388415761

 

SZPI nevpustila do ČR zelený čaj z Číny s koktejlem tří typů pesticidů

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ve spolupráci s Celním úřadem Praha – Ruzyně nevpustili do vnitřního trhu ČR, resp. EU zásilku čaje z Číny. Inspektoři zásilku nejprve zajistili v celním prostoru letiště z důvodu odběru vzorků pro laboratorní analýzu. Výsledky rozborů čaje s názvem Green Snail prokázaly, že čaj překračuje maximální povolené limity u tří typů pesticidů.

Rozbor laboratoří SZPI ve vzorku čaje stanovil koncentraci pesticidu acetamiprid na 0,11 miligramů na kilogram (mg/kg, maximální povolený limit je 0,05 mg/kg); pesticidu imidacloprid na 0,14 mg/kg (maximální povolený limit je 0,05 mg/kg); a pesticidu tolfenpyrad na 0,081 mg/kg (maximální povolený limit je 0,01 mg/kg). Dodavatelem čaje z Číny je společnost Hunan Runtang Trading Co. Ltd., Sunshine 100 International New City, Yuelu District, Changsha, Hunan a dovozcem do ČR je společnost AMANA s.r.o. Vzhledem k nedodržení limitů pro přítomnost pesticidů rozhodli inspektoři SZPI o nevpuštění zásilky do vnitřního trhu EU a nedošlo tak k ohrožení zdraví spotřebitelů. (tzszpi)


 

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu

Pátek 11. ledna: Během soboty začne počasí u nás od západu ovlivňovat další frontální systém. V polohách nad 700 m se v noci na sobotu a v sobotu budou místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. Sledujte: http://portal.chmi.cz/


 

Správa Národního parku Šumava informuje před víkendem

Pátek 11. ledna:  Milí návštěvníci, vzhledem k současné sněhové pokrývce dbejte prosím zvýšené opatrnosti při vašich výletech v Národním parku Šumava.  Správa Národního parku Šumava pro Vás pravidelně upravuje okolí všech informačních středisek a také naučné stezky v okolí návštěvnických center. Přesto vás prosíme o pochopení, že není vše připraveno v brzkých ranních hodinách. Naši pracovníci dělají vše pro to, aby mělo zázemí pro návštěvníky co nejlepší podmínky, a to co možná nejdříve.

Přesto prosíme, dbejte zvýšené opatrnosti při pohybu v okolí budov informačních středisek a návštěvnických center, kde hrozí pád sněhu ze střech. Toto varování se týká také vyhlídkových věží na jelení stezce v Návštěvnickém centru Kvilda. Dalším nebezpečím mohou být kluzká schodiště např. také na naučné stezce u jelení zvěře. V Návštěvnickém centru Srní je průchozí celá stezka od centra k vlkům, jen dbejte opatrnosti při chůzi, zde také hrozí uklouznutí. Při pohybu v lesích se mohou lámat větve a špičky stromů pod tíhou sněhu, toto nebezpečí se ještě zvýší, pokud nastane obleva.

Aktuální stav lyžařských tras sledujte na webu „Bílá stopa“ (http://bilastopa.cz), kde jsou uváděny pravidelně informace o údržbě tras. Trasy pro pěší se pravidelně upravují. Všechny informace o aktuální situaci se také dozvíte na našich návštěvnických centrech a informačních střediscích (kontakty najdete na adrese: https://1url.cz/BMqHh).

Ještě úplně AKTUÁLNÍ info z Borových Lad:
Na silnicích v okolí Borových Lad je vše protažené, posypané a v pořádku. S opatrností je sjízdná cesta z Vimperka, na Horní Vltavici i na Kvildu. Prosíme řidiče o pomalou jízdu, hrozí uklouznutí a zapadnutí do krajnic, kde leží velká vrstva sněhu. Hlavní parkoviště v Borových Ladách není momentálně k dispozici (technické problémy). Do prohrnutí (v sobotu ?) lze parkovat lze v omez.kapacitě před obchodem v centru obce a také před ubytovacím zařízení NPŠ Kameňák u fotbalového hřiště. Všechny běžkařské trasy v okolí obce budou v průběhu pátku upraveny a jsou zde ideální podmínky k běžkování.
Vzhledem k vysoké vrstvě sněhu cca 80 cm není možný vstup po poválkovém chodníčku na Chalupskou slať. Informační středisko Svinná Lada funguje bez omezení. Přejeme Vám krásný zimní víkend v Národním parku Šumava! (fb-npš)


 

Skiareál Lipno otevřel všechny sjezdovky. Na své si přijdou i běžkaři

Další kilometry zasněžených svahů hlásí oblíbené jihočeské středisko Skiareál Lipno. V provozu jsou všechny sjezdovky. Přívaly sněhu dělají radost i běžkařům, v okolí Lipna je otevřeno 14,5 km bílé stopy.
„Aktuální podmínky jsou fantastické, v posledních dnech napadlo několik desítek centimetrů přírodního sněhu. Na víkend jsme otevřeli i zbývající sjezdovky Pánská, Střecha a K Yettimu a v provozu tak máme zhruba 10 km. V nejbližších dnech se pustíme i do stavby skicrossové trati a snowparku,“ uvádí mluvčí Skiareálu Lipno Vojen Smíšek. Na svazích je 90 cm pokrývka. Díky přírodnímu sněhu mohli provozovatelé upravit také běžecké stopy v okolí. Červená a bílá trasa nabízí celkem 14,5 km pro klasiku i bruslení.
I přes přívaly sněhu zůstávají komunikace na Lipensku dobře sjízdné. „Příjezdové trasy na Lipno byly i v průběhu týdne, kdy sněžilo nejvíce, průjezdné. Silničáři situaci zvládají na jedničku,“ pochvaluje si Smíšek. Lyžaři mohou využít také vlakové a autobusové spoje z Českých Budějovic. „Je to pohodlná alternativa, která se vyplatí i finančně. S jízdenkou totiž lyžaři získají 30% zvýhodnění na jednodenní skipas. Navíc pro děti, studenty a seniory stojí autobus z Budějovic pouze 17 korun,“ doplnil Vojen Smíšek
Další výhody přináší karta hosta Lipno.card. „Pro Jihočechy je určitě zajímavá 20% sleva na 2 a vícedenní skipas. Doporučujeme jí všem, kteří plánují lyžování na oba víkendové dny,“ říká Smíšek. Na večerní lyžování platí celosezonní akce 3+1 skipas zdarma. (vv)


 

Přehled tisku: nemocnice v Letňanech, vozový park policie i podvod s pronájmem v Pardubicích

V pátečním tisku se dočtete, že policie hodlá obměnit svůj vozový park. Do nových automobilů chce investovat až 400 milionů, píše Právo. O záměru postavit novou nemocnici v Letňanech informuje E15, primátor Zdeněk Hřib z Pirátské strany ji chce na pozemku, kde vláda plánuje úřednickou čtvrť za 10 miliard. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Pátek 11. ledna: Oblačno až polojasno, ráno ojediněle mrznoucí mlhy. Během dne od severozápadu postupně zataženo, odpoledne a večer se sněžením. Na východ dorazí srážky až večer. Nejvyšší denní teploty -4 °C až 0 °C. Mírný severozápadní vítr 2 až 5 m/s bude během dne zesilovat a měnit se na čerstvý západní 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. Od středních poloh se začnou místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.

Dnešní ráno se na většině území obejde beze srážek. Během dne se ovšem situace změní. Počasí u nás ovlivní frontální systém z Německa. Již před poledne začne sněžit v Karlovarském kraji a odpoledne se sněžení rozšíří dále do Čech, večer i na Moravu a Slezsko. V noci začne od severozápadu sněžení opět ustávat. Napadne většinou od 2 do 5 cm sněhu, na horách až 10 cm. Po přechodu fronty k nám začne proudit teplejší vzduch. Již v noci se tak hlavně v nižších polohách na severozápadě dostanou teploty nad bod mrazu a sníh bude tát. Zítra během dne naměříme 0 °C až 4 °C a do nížin se vrátí déšť. Tip: Sledujte srážky on-line

Sobota 12. ledna: Oblačno až zataženo, místy s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami, v polohách pod 500 m postupně déšť se sněhem nebo déšť. Večer od severozápadu zataženo a srážky četnější. Nejvyšší denní teploty 0 °C až 4 °C. Čerstvý západní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, od vyšších poloh místy tvorba sněhových jazyků, na horách i závějí.


 

Správa Národního parku Šumava informuje

Čtvrtek 10. ledna: Komunikace mezi Srním a Čeňkovou Pilou je uzavřena. Velká sněhová nadílka tam „uvěznila“ kolonu aut. Odklízení sněhu pokračuje. Cesta z Myších domků na Horskou Kvildu je taktéž neprůjezdná. (fb-npš)


 

Sdělení Českého hydrometeorologického ústavu

Čtvrtek 10. ledna: V platnosti výstraha ČHMÚ

Včerejší výstraha dnes pokračuje bez změny, dnes ráno skončila platnost výstrahy na novou sněhovou pokrývku.
Do dnešní noci upozorňujeme na možnost výskytu sněhových jazyků nebo závějí. V noci na zítra varujeme na možnou tvorbu náledí nebo zmrazků.

Závěje – V oblasti Krušných a Jizerských hor a také Krkonoš bude tvorba nejen sněhových jazyků ale i závějí trvat až do noci ze čtvrtka na pátek (11. 1.).

Náledí – Ve čtvrtek večer a v noci na pátek se očekává tvorba náledí v nižších polohách (pod 400 m n. m.) Čech a Českomoravské vrchoviny.

Aktuální informace o výstraze čerpejte z webu http://portal.chmi.cz/…/p…/docs/meteo/om/vystrahy/index.html


 

Přehled tisku: bezpečnostní prověrky úřadů, pokuta pro Tatru a investice do výzkumu

Ve čtvrtečním tisku se dozvíte, že české úřady nemají vhodné bezpečnostní prověrky. Tématu se věnuje Ekonom. Deník E15 píše o investicích do výzkumu a Mf Dnes upozorňuje na zvyšující se počet lidí, které ohrožuje selhání srdce. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Čtvrtek 10. ledna: Oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky, na horách srážky četnější. Nejvyšší denní teploty -2 °C až 2 °C. Mírný severní až severovýchodní vítr 3 až 7 m/s. Od vyšších poloh se budou místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.

Do Česka proudí studený vzduch od severu, což se projevuje poněkud nižšími teplotami. Maxima se dnes jen místy přehoupnou lehce přes nulu, neměla by ale překonat +2 °C. Ještě chladnější ale bude zítřek, a to jak během noci, tak i přes den. Minima v noci na pátek klesnou na -2 °C až -6 °C, v místech se zmenšenou oblačností a slabým větrem čekejme ojediněle až -10 °C. Přes den teploty zítra zůstanou téměř na celém území pod nulou, čeká nás tedy ledový den. Pátek bude současně vůbec nejstudenějším dnem týdne. Od soboty se už totiž zase začne mírně oteplovat. Tip: Předpověď teplot a srážek na další dny

Pátek 11. ledna: Oblačno až polojasno, ráno ojediněle mrznoucí mlhy. Během dne od severozápadu postupně zataženo, odpoledne a večer se sněžením. Na východ dorazí srážky až večer. Nejvyšší denní teploty -4 °C až 0 °C. Mírný severozápadní vítr 2 až 5 m/s bude během dne zesilovat a měnit se na čerstvý západní 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. Od středních poloh se začnou místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.


 

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu

Středa 9. ledna: Tlaková níže k nám přináší trvalejší sněžení, především do oblasti českých hor a Českomoravské vrchoviny. Na tato místa přibude do čtvrtečního rána 10.1. dalších 10 cm sněhu. Krušné hory, Jizerské hory a Krkonoše mohou očekávají 10-30 cm nového sněhu. V důsledku kombinace čerstvého větru a sněhu se budou v Čechách a na Českomoravské vrchovině od poloh nad 500 m n. m. do čtvrtečního večera nadále místy tvořit sněhové jazyky. V oblasti Krušných a Jizerských hor a také Krkonoš bude tvorba nejen sněhových jazyků ale i závějí trvat až do noci ze čtvrtka na pátek (11. 1.). Ve středu večer a v noci na čtvrtek se v nižších polohách (pod 400 m n. m.) Moravy a Slezska začne místy vytvářet náledí. Ve čtvrtek večer a v noci na pátek se očekává tvorba náledí v nižších polohách (pod 400 m n. m.) Čech a Českomoravské vrchoviny. Výstraha: http://portal.chmi.cz/


 

Nezaměstnanost v prosinci: 3,1 %, nezaměstnaných je o 50 tis. méně než loni

K 31. 12. 2018 evidoval Úřad práce ČR celkem 231 534 uchazečů o zaměstnání. To je o 16 524 více než v listopadu a o 49 086 osob méně než před rokem. Zároveň jde o nejnižší prosincovou hodnotu od roku 1996, kdy bylo bez práce 186 339 lidí. Z celkového počtu nezaměstnaných bylo v uplynulém měsíci 210 712 dosažitelných uchazečů. Podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 3,1 % (listopad 2018 – 2,8 %, prosinec 2017 – 3,8 %). Meziměsíčně i meziročně se zvýšil počet volných pracovních míst. Zaměstnavatelé jich v prosinci nabízeli prostřednictvím ÚP ČR 324 410, z toho 14 351 pak v rámci dohod mimo pracovní poměr, tj. na DPP nebo DPČ. Celkem 229 030 volných míst bylo vhodných pro cizince. V mezinárodním srovnání měla ČR podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za říjen 2018) nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU.
Více na http://portal.mpsv.cz/…/2019_01_09_tz_nezamestnanost_prosin…


 

Situace na železnici – informace dopravce

Středa 9. ledna: Provoz v úseku Volary – Černý Kříž – Nová Pec se podařilo obnovit. Úsek Černý Kříž – Nové Údolí je zatím neprůjezdný.  GW TRAIN REGIO


 

Přehled tisku: noví náměstci na policejním prezidiu, Babišovy plány na vyšší důchody a podvodné e-maily

Ve středečním tisku se dočtete o obměně náměstků na policejním prezidiu. Tématu se věnuje Mf Dnes. Deník E15 informuje o tom, že premiér Andrej Babiš (ANO) chce, aby vzrostly důchody a Právo píše o problematice podvodných e-mailů. Více se dočtete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Také dnes bude sněžit – a to včetně nížin. Na horách opět očekáváme sněžení i trvalé. Za posledních 48 hodin napadlo na horách až 46 cm sněhu.


 

Situace na železnici – informace dopravce

Středa 9. ledna: Z důvodu sněhové kalamity jsou momentálně odřeknuty všechny vlaky v úseku Volary – Černý Kříž – Nové Údolí a Černý Kříž – Nová Pec. Pokusy o náhradní autobusovou dopravu jsou zatím neúspěšné. Zatím nevíme, kdy se podaří provoz obnovit. Za vzniklé nepříjemnosti se omlouváme.  GW TRAIN REGIO


 

Předpověď počasí

Středa 9. ledna: Většinou zataženo, občas sněžení nebo sněhové přeháňky. Na Moravě a ve Slezsku později částečné ustávání srážek. Na horách v Čechách i trvalé a vydatnější sněžení. Nejvyšší denní teploty -2 °C až 2 °C. Vát bude čerstvý severozápadní, později severní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách až 20 m/s, k večeru bude slábnout. Na severovýchodě Čech, na Moravě a ve Slezsku zpočátku mírný jihozápadní až západní vítr, později proměnlivý 2 až 6 m/s. Od vyšších poloh v Čechách místy tvorba sněhových jazyků, na horách i závějí.

V týlu tlakové níže Benjamin k nám dnes proudí studený a vlhký vzduch od severozápadu až severu. Znamená to, že teploty už budou nižší než včera a sněžit bude i v nejnižších polohách – jen přechodně se tam ještě můžou objevit srážky smíšené. Prakticky na celém území se tak dnes objeví sněhové přeháňky nebo občasné sněžení. A opět platí, že na horách na severu a severozápadě půjde i o trvalejší a vydatnější sněžení – tam může do půlnoci spadnout až kolem 20 cm nového sněhu. Nicméně i v nížinách se během dne začne místy vytvářet sněhová pokrývka – hlavně v jihozápadní polovině Čech, kde by mohlo do půlnoci spadnout 5 až 10 cm sněhu. Méně srážek naopak čekejme na Moravě a ve Slezsku.

Čtvrtek 10. ledna: Oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky, na horách srážky četnější. Nejvyšší denní teploty -2 °C až 2 °C. Mírný severní až severovýchodní vítr 3 až 7 m/s.


 

Aktualizace výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu

http://portal.chmi.cz/…/p…/docs/meteo/om/vystrahy/index.html

V čerstvém severozápadním proudění k nám začíná pronikat studený vzduch od severozápadu až severu. Očekávejte četné sněhové přeháňky, na horách až do čtvrtečního rána i trvalejší sněžení, a to zejména na severozápadě a severu. V Čechách a na Českomoravské vrchovině bude vát čerstvý západní vítr, který v noci na středu zeslábne, mimo severozápadní Čechy, kde zeslábne až ve středu večer. V důsledku kombinace čerstvého větru a sněhu se budou od vyšších poloh tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.


 

Penzion Quattro Javorník na Šumavě – Volné termíny zima 2019

24.1.-2.2. dvoulůžkový pokoj, 24.1.-2.2.modrý apartmán, 27.1.-2.2.třílůžkový pokoj, 2.-9.2. dvoulůžkový pokoj, 3.-8.3.červený apartmán, 10.-17.3. volný celý penzion. Bližší informace na tel. 777112303 nebo info@penzion4.cz,   romana73@email.cz


 

Správa Národního parku Šumava informuje

V termínu 8. – 10. února proběhne ve Středisku environmentální výchovy Horská Kvilda VÍKENDOVÁ POBYTOVÁ AKCE pro děti ve věku 14-17 let. Tato akce je určena pro všechny děti se zájmem o přírodu. V jejím rámci vás čeká také celodenní výlet na sněžnicích. Pokud budete mít zájem o účast, neváhejte nás oslovit (pavel.nagy@npsumava.cz nebo 731 530 407). Rádi vám poskytneme podrobné informace.
Počet míst je omezený. (fbnpš)


 

SVOZ VÁNOČNÍCH STROMKŮ

Svoz vánočních stromků proběhne 11.1. a 18.1.2019. Žádáme občany, aby stromky umístili k odpadovým nádobám. Stromky budou svezeny odděleně od komunálního odpadu. Pokud se někdo opozdí, může donést stromek do sběrného dvora. – MĚSTO VIMPERK


 

Fandíme pěstounství! Putovní výstava od ledna v Jihočeském kraji

Krajský úřad Jihočeského kraje ve spolupráci s projektem MPSV „Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí“ připravil pro veřejnost putovní výstavu „Jsem pěstoun“.Fotografie pěstounů s jejich vyjádřením, co pro ně pěstounství znamená a jak ovlivňuje jejich život, bude putovat po Jihočeském kraji od ledna do dubna.

Výstava byla vytvořena v rámci projektu „Hledáme rodiče“ a je zapůjčená od Nadace J&T. Zároveň je společnou iniciativou členů „Pracovní skupiny pro podporu pěstounství v Jihočeském kraji“, jejíž snahou je podpořit toto téma a více jej přiblížit široké veřejnosti.  Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve středu dne 9. ledna v 15:30 v přízemí hlavní budovy Krajského úřadu Jihočeského kraje, České Budějovice.

Krajský úřad Jihočeského kraje chce tímto ocenit stávající pěstouny, jejich obětavost a otevřenost k pomoci dětem, které z různých důvodů nemohou vyrůstat ve svých původních rodinách. Zároveň chceme téma pěstounství otevřít a přiblížit široké veřejnosti a zájemcům o pěstounství. Více informací o pěstounství můžete najít také na www.kraj-jihocesky.cz a dále na portálu socialniportal.kraj-jihocesky.cz.

V loňském roce v našem kraji našlo pěstounskou rodinu 26 dětí. Pro mnoho dalších se rodina stále hledá. Jedná se především o děti se specifickými potřebami, sourozence, děti školního věku a děti jiného etnika. Výstava bude v kraji postupně putovat městy: České Budějovice, Písek, Tábor, Kaplice, Český Krumlov, Třeboň, Vodňany. Výstava bude doprovázená také dalšími zajímavými akcemi ve spolupráci s místními organizacemi, např. besedami s pěstouny, promítáním filmů, dny otevřených dveří na odděleních sociálně-právní ochrany dětí a v neziskových organizacích, které pěstounským rodinám pomáhají.

Výstava je pro veřejnost přístupná od 9. do 25. ledna na Krajském úřadu Jihočeského kraje v úředních hodinách. (tzjč)


 

Přehled tisku: Babišův poradce staví D11, podnikání s pobytem na radnici a neefektivní sbírání víček

V úterním tisku se dočtete, že výstavbu dálnice D11 ovládly firmy premiérova poradce pro dopravu Romana Lennera. Informují o tom Hospodářské noviny. V Česku pak podle Mf Dnes přibývá lidí s hlášeným trvalým pobytem na radnici, kteří řídí nebo vlastní firmy. A Deník N se věnuje neefektivnímu sbírání víček. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.  CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Úterý 8. ledna: Většinou zataženo se sněžením, pod 400 m, v Čechách během dne přechodně pod 600 m, déšť se sněhem nebo déšť. Nejvyšší denní teploty 1 °C až 5 °C, na severovýchodě místy kolem 1 °C. Čerstvý západní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s, na horách kolem 25 m/s, na Moravě zpočátku místy mírný jihozápadní vítr 2 až 6 m/s. Od vyšších poloh místy tvorba sněhových jazyků, na horách i závějí.

Je před námi další turbulentní den této zimy. Postará se o to tlaková níže postupující přes Polsko s okludujícím frontálním systémem. Ten nám přinese četné srážky, které sice budou v nížinách dnes většinou dešťové, v Čechách může přechodně pršet až v polohách pod 600 metrů, ale v noci na zítřek už bude většinou sněžit. A na horách půjde opět o vydatné sněžení – za 48 hodin tam může spadnout 20 až 50 cm nového sněhu. Přispěje i k tomu čerstvý západní vítr, který nás dnes čeká – hlavně v Čechách se objeví nárazy v nížinách 15 až 20 m/s, na horách i kolem 25 m/s. V kombinaci se sněhem se proto od vyšších poloh budou místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. Od vyšších poloh je proto nutné počítat s možnými komplikacemi kvůli počasí. Tip: Sledujte srážky on-line

Středa 9. ledna: Většinou zataženo, občas sněžení nebo sněhové přeháňky, pod 300 i srážky smíšené. Na horách i trvalé a vydatnější sněžení. Nejvyšší denní teploty -2 °C až 2 °C, na jihu Moravy až 3 °C. Čerstvý západní až severozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách až 20 m/s, bude během dne hlavně na Moravě a ve Slezsku slábnout. Od vyšších poloh místy tvorba sněhových jazyků, na horách i závějí.


 

Během úterý očekáváme hned několik nebezpečných projevů počasí:

Zejména na SZ horách může foukat nárazový vítr i nad 25 m/s, v Čechách budou nárazy kolem 20 m/s.  Ráno bude silněji sněžit na horách, připadnout může až 35 cm nového sněhu, vytvářet se mohou sněhové jazyky. V Krkonoších a Jeseníkách platí 3. stupeň lavinového nebezpečí. Další informace najdete na https://www.meteopress.cz/predpoved-pocasi/v-utery-bude-foukat-silny-vitr-na-horach-bude-snezit/


 

Děti v Horní Plané si užijí maškarní karneval plný her, tance a zpívání

V sobotu 12. ledna se v sále Kulturního a informačního centra v Horní Plané uskuteční Dětský maškarní karneval. Začátek akce je naplánovaný na 14. hodinu. „Děti se mohou těšit na hry, tancování, zpívání a něco sladkého. Karnevalem bude provázet oblíbené divadlo Kamarádi Brno. Všechny dětičky a jejich rodiče srdečně zveme a těšíme se na fajnové společné sobotní odpoledne,“ říká ředitelka KIC Lucie Roubínová. Divadlo Kamarádi Brno je známým souborem, jehož předností je aktivní spolupráce s dětskými účastníky. Děti budou mít vstup na karneval zdarma, dospělí 50 korun. (vv)


 

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu

Vítr – Při postupu tlakové níže přes Polsko k jihovýchodu začne ve druhé polovině noci na úterý postupně od západu zesilovat vítr. Bude vát čerstvý západní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h), na horách kolem 25 m/s (90 km/h).

🌨Sníh – Zejména na frontálním systému spojeném s tlakovou níží, který přejde přes naše území v úterý ráno a dopoledne, se vyskytne sněžení, pod 300 m, v Čechách pod 600 m i déšť. Od úterního do středečního rána napadne 5 až 15 cm, na horách 10 až 40 cm nového sněhu.

🏔Sněhové jazyky – V důsledku kombinace větru a sněhu se budou od úterního rána od středních poloh místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.

Více detailních informací k výstraze najdete na webu
http://portal.chmi.cz/…/p…/docs/meteo/om/vystrahy/index.html

 


 


 

Gymnázium Český Krumlov zve na den otevřených dveří

V pátek 11. ledna se od 14 do 18 hodin uskuteční Den otevřených dveří na Gymnáziu Český Krumlov. „Srdečně zveme všechny zájemce o studium na gymnáziu, jejich rodiče i další příznivce školy,“ říká ředitelka gymnázia Hana Bůžková a dodává, že školou budou provázet studenti tříd kvarta a 2.S. „Návštěvníci se mimo jiné seznámí s většinou našich pedagogů, udělají si podrobnější představu o tom, jak se u nás učí, a dozvědí se informace o besedách, seminářích, projektech, exkurzích a tak dále, které u nás každoročně děláme.“ K nahlédnutí budou pracovní listy, seminární práce, kroniky a chybět nebude ani velká fotogalerie aktivit školy. Zájemci si také budou moci vyzkoušet zajímavé výukové programy, cvičení a hry v různých učebnách. Informace o přijímacím řízení budou návštěvníkům předány ve 14, 15 a 16 hodin v přednáškovém sále. (vv)


 

Přehled tisku: přípravy na tvrdý brexit, přemnožené toulavé kočky a nová dopravní značka

V pondělním vydání českého tisku se píše o přípravách české vlády na případný tvrdý brexit, který by mohl nastat za tři měsíce. Lidovky upozorňují na přemnožené toulavé kočky. A deník Právo informuje o tom, že ministerstvo dopravy chystá zavedení nové značky, která řidiče upozorní na jízdu v protisměru. Pondělní přehled tisku sestavil Radiožurnál.  CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Pondělí 7. ledna: Oblačno až zataženo, na východě i polojasno, ojediněle, v Čechách od západu místy, občasné sněžení, v Čechách pod 500 m během dne srážky smíšené nebo dešťové. Nejvyšší denní teploty 0 °C až 4 °C, ve východní polovině území -5 °C až 0 °C. Mírný západní 2 až 6 m/s.

Na východ našeho území dnes proniká studený vzduch ze severu. Západní části našeho území naopak ovlivní okluzní fronta přinášející teplejší vzduch. To se projeví výrazně na teplotách vzduchu. Na východě se vyskytne ledový den s denními maximy jen mezi -5 °C až 0 °C. Nejchladněji bude na východě Moravskoslezského kraje, kde i v nížinách denní maxima zůstanou kolem -4 °C. Bude se zde jednat o zatím nejchladnější den této zimy. Naopak na západě území bude o poznání tepleji, většinou mezi 0 °C až 4 °C. Zítra se teplejší vzduch dostane dále na východ a teplotní rozdíly se tak zmenší. Tip: Sledujte teploty on-line

Úterý 8. ledna: Většinou zataženo se sněžením, pod 400 m, v Čechách a na jihu Moravy během dne přechodně pod 600 m, déšť se sněhem nebo déšť. Nejvyšší denní teploty 1 °C až 5 °C, na severovýchodě kolem 1 °C. Mírný, postupně čerstvý jihozápadní až západní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s, na horách kolem 25 m/s.


 

Noc z neděle na pondělí bude velmi chladná zejména na Moravě, kde mohou teploty klesat i pod -10 stupňů Celsia. Aktuální předpověď najdete na www.meteopress.cz


 

Právě jsme přišli na svět. Prohlédněte si čerstvě narozená miminka ve strakonické porodnici

ČTĚTE ZDE


 

Právě jsme přišli na svět. Prohlédněte si čerstvě narozená miminka v prachatické porodnici

ČTĚTE ZDE


 

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu

Neděle 6. ledna: V noci na pondělí 7. ledna poklesnou noční teploty na Moravě a ve Slezsku na -4 až -8 °C, na východě při malé oblačnosti místy na -9 až -13 °C. Kolem tlakové níže nad východní Evropou k nám začíná proudit studený vzduch od severu. Detailní informace o časové a místní platnosti výstrahy najdete na našem webu nebo v mobilní aplikaci ČHMÚ. http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/vystrahy/index.html


 

Předpověď počasí

Neděle 6. ledna: Oblačno až zataženo, místy, zejména na horách a na severovýchodě, sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty -2 °C až 2 °C, na severovýchodě kolem -3 °C. Mírný severozápadní až severní vítr 3 až 7 m/s bude večer slábnout.

Včera k nám přechodně pronikl teplý vzduch, který přinesl do nižších poloh oblevu. Sníh na řadě míst roztál. Na Ústecku se teploty dostaly až na 7 °C. Dnes k nám ovšem opět pronikne studený vzduch ze severovýchodu. Nejvyšší denní teploty zůstanou mezi -2 °C až 2 °C, na severovýchodě jen kolem -3 °C. K tomu se především na horách přidají sněhové přeháňky. Počítat musíme také s výskytem náledí nebo zmrazků. Včerejší voda z roztátého sněhu totiž při teplotách pod nulou opět zmrzla. Zítra se v Čechách opět přechodně oteplí. Sníh bude v dalších dnech přibývat hlavně ve vyšších polohách. Střídat se u nás budou jednotlivé frontální systémy a počasí tak bude hodně proměnlivé. Tip: Sledujte teploty on-line

Pondělí 7. ledna: Oblačno až zataženo, na východě i polojasno, ojediněle, v Čechách od západu místy, občasné sněžení, v Čechách pod 400 m během dne srážky smíšené nebo dešťové. Nejvyšší denní teploty 0 °C až 4 °C, ve východní polovině území -4 až 0 °C. Mírný západní 2 až 6 m/s.


 

Opustili nás v minulých dnech

ČTĚTE ZDE


 

Petr Štěpánek glosuje na facebooku

Netřeba bránit Ťoka, ale na stavu naší dálniční sítě se podepsaly všechny předchozí vlády i parlamenty. Když tedy už jsme (či musíme být) v EU, proč se naprostá většina evropských dotací namísto toho, aby se rozfrncala na kdejaké zcela zbytné pitomosti, nepoužila na výstavbu dálniční sítě? Přibyl by i vedlejší efekt: Víte, jak by ubylo dotačních podvodů? Proč se dávno nezměnila zoufalá stavební legislativa, jež jde na ruku zeleným magorům, kteří milují čolky a nenávidí lidi? Který trouba vymyslel, že nejlepší stavební nabídka je ta nejlevnější? Proč se před rekonstrukcí D1 nevybudovala alternativní cesta na Moravu D35 přes Hradec Králové? Proč všechny ty darmožroutské neziskovky typu Rekonstrukce státu, co prakticky zastavily chod státu, někdo dávno nenakopal do řiti? Atd. Atd  (Petr ŠTĚPÁNEK)


 

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu

Sobota 5. ledna: Lokálně se bude vytvářet náledí nebo zmrazky po předchozím dešti nebo tání sněhu. Dnes večer a v noci na neděli 6. ledna se bude po dešti se sněhem a dešti a po tání sněhu místy tvořit náledí a zmrazky, na západě Čech jen ojediněle. Teploty poklesnou v noci na neděli na -1 až -4 °C, na západě Čech bude kolem 0 °C. VÍCE ZDE


 

Zubní pohotovost na víkend 5. a 6. ledna

ČTĚTE ZDE


 

Dopravu komplikuje sněžení. Na jihu Čech silničáři nasadili veškerou techniku

Sobota 5. ledna: Dopravu ve Zlínském kraji komplikuje v sobotu ráno vytrvalé sněžení, které snižuje dohlednost. Silnice v nižších polohách pokrývá převážně rozbředlý sníh. Podobná situace je i v Olomouckém kraji a v jižních Čechách, silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. CELÝ ČLÁNEK


 

Přehled tisku: další výslechy k Čapímu hnízdu, délka života a ‚kukaččí‘ děti

V sobotním tisku se dozvíte například to, že každé desáté dítě v Česku má podle genetických laboratoří jiného otce než je uvedeno v rodném listě. Tématu se věnuje regionální Deník. Lidové noviny se zaměřily na délku života a Právo upozorňuje na další výslechy v kauze Čapí hnízdo. Přehled tisku sestavil Radiožurnál. CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Sobota 5. ledna: Většinou zataženo, občas déšť, v Čechách nad 800 m, na Moravě nad 500 m, na severovýchodě i nad 300 m, srážky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty 1 °C až 5 °C, v Ústeckém kraji až 7 °C. Mírný západní, během dne postupně severozápadní vítr 3 až 7 m/s.

Dnes k nám přechodně pronikne teplejší vzduch. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 1 °C až 5 °C. V Ústeckém kraji ovšem naměříme až 7 °C. Zde bude oteplení nejvýraznější. Slabý mráz dnes vydrží jen na horách. Teplejší vzduch se projeví i na skupenství srážek. Ty budou sněhové v Čechách jen v polohách nad 800 m, na Moravě nad 500 m a na severovýchodě i nad 300 m. Zítra se ovšem opět ochladí. Od severovýchodu se k nám obnoví příliv studeného vzduchu. Nejvyšší denní teploty vystoupí jen na -2 °C až 2 °C, na severovýchodě zůstanou kolem -3. 
Tip: Sledujte teploty on-line

Neděle 6. ledna: Oblačno až zataženo, místy, zejména na horách, občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty -2 °C až 2 °C, na severovýchodě kolem -3. Mírný severozápadní až severní vítr 3 až 7 m/s bude večer slábnout.


 

 

 

 

 

Komentáře

komentářů