KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

KRÁTKÉ ZPRÁVY – AKTUALITY – ZAJÍMAVOSTI

Zima ve Vimperku / Foto: Pavel DVOŘÁK

 

Vimperský kulturní kalendář – ZDE
• Pranostiky na prosinec – ZDE
• Naše nabídka kulturních a společenských akcí na Vimpersku i jinde je ZDE
• PROSINEC A ČESKÉ DĚJINY: Některé události, které měly v minulosti zásadní význam pro naši zemi a náš národ – ZDE
• KAM DNES NA OBĚD? Co dobrého připravili kuchaři v hotelech a restauracích ve Vimperku a okolí? Vyberte si z nabídky – ZDE

 

2. – 9. prosince 


 

Opustili nás

ČTĚTE ZDE


 

Nový jízdní řád a autobusová linka Vimperk – Praha společnosti ČSAD Autobusy České Budějovice

Nový jízdní řád, který začíná platit od neděle 9. prosince, nepřinese na výše uvedené autobusové lince takřka žádné změny. Spoj s odjezdem z Vimperka v 5.35 je beze změn, spoj s odjezdem v 8.10 má pouze změnu odjezdu ze Strakonic – místo původního času odjezdu 8:54 je nově doba odjezdu ze Strakonic v 09:00. Zpáteční odjezdy z Prahy v 13:45 a ve 14:55 jsou beze změn. Připomínáme, že uvedená linka je v provozu jen ve všední dny.  (r)


 

Nová VÝSTRAHA ČHMÚ

Během soboty 8. 12. a neděle 9. 12. bude v západní polovině Čech dosahovat čerstvý jihozápadní až západní vítr v nárazech rychlostí 55 až 70 km/h. V noci na neděli zesílí jihozápadní vítr i na Českomoravské vrchovině a severovýchodě Moravy. V neděli odpoledne bude vítr částečně slábnout. Více informací v interaktivní mapě: http://portal.chmi.cz/…/p…/docs/meteo/om/vystrahy/index.html


 

Potravinářská inspekce zakázala falšovaný „výběrový džem“

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Kaufland Česká republika v.o.s., aby neprodleně stáhla ze všech svých poboček falšovanou potravinou K-Classic Višňový džem výběrový, v balení 450 g, datum minimální trvanlivosti: 27. 10. 2019, označeno: „prodávající: Kaufland Česká republika v.o.s., Bělohorská 203, Praha“, vyrobeno v Německu. Na obalu potraviny bylo mj. uvedeno: „složení: višně (50%)“ a „Na 100 g hotového výrobku bylo použito 50 g ovoce.“ Laboratorní analýza SZPI ale u odebraného vzorku prokázala podíl višní pouze v množství 34,8 g na 100 g hotového výrobku. Kontrolovaná osoba tak porušila příslušné právní předpisy tím, že uváděla do oběhu potravinu, která informacemi na obalu uváděla spotřebitele v omyl ohledně skutečného složení výrobku. SZPI proto nařídila prodejci stažení závadné šarže z celé své tržní sítě a dále prodejci nařídila provést u tří následujících dodávek předmětné potraviny analýzu stanovující podíl ovocné složky ve výrobku. Rozbor kontrolovaná osoba provede v akreditované laboratoři pro daný typ analýzy a to na vlastní náklady. S kontrolovanou osobou SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty. (tzszpi)


 

Přehled tisku: možný návrat Koukalové, maskování zdražování elektřiny a alkoholismus v Česku

V sobotním tisku se dočtete, že Gabriela Koukalová začala s tréninkem a mohla by se vrátit k biatlonu. V rozhovoru pro iSport TV tuto možnost nevyvrátila. Mf Dnes upozorňuje na to, že se dodavatelé energií snaží před zákazníky maskovat zdražování elektřiny. Deník informuje, že problémy s alkoholem má více než ujeden a půl milionů Čechů. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.  CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Sobota 8. prosince: Oblačno až zataženo, během dne přechodně i polojasno, místy, zejména na horách, déšť nebo přeháňky, nad 700 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty 4 °C až 8 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s. Na Moravě a ve Slezsku vítr mírný 2 až 6 m/s.

Neděle 0. prosince: Zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky. Ojediněle možnost bouřky. Nad 1000 m, k večeru od 800 m, srážky většinou sněhové. Nejvyšší denní teploty 5 °C až 9 °C. Čerstvý jihozápadní až západní vítr 4 až 9 m/s s nárazy 15 až 20 m/s, na horách kolem 25 m/s.


 

Zubní pohotovost na víkend 8. a 9. prosince

ČTĚTE ZDE


 

Úplné obnovení provozu vlaků na trati Strakonice – Vimperk – Volary

Vážení cestující, podle aktuálních zpráv od Správy železniční dopravní cesty by měl být provoz obnoven v sobotu 8. prosince v odpoledních hodinách.

První vlaky, které pojedou bez omezení, budou:
18113 (Volary 16:47 – Vimperk 17:54 – Strakonice 18:47)
18112 (Strakonice 17:19 – Vimperk 18:18 – Volary 19:17)

GW TRAIN REGIO


 

VÝSTRAHA ČHMÚ (Číslo: PVI – 2018/116) – Vydaná: pátek 07.12.2018 11:02 (10:02 UTC)

Na jev: SILNÝ VÍTR (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):
Praha, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Liberecký, Ústecký – od pátku 07.12.2018 22:00 do neděle 09.12.2018 16:00

Na jev: SILNÝ VÍTR (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):
Pardubický: (CR, SY,), Vysočina, Jihomoravský: (ZN,) – od soboty 08.12.2018 02:00 do soboty 08.12.2018 08:00

V čerstvém západním proudění budou přes střední Evropu postupovat jednotlivé frontální systémy.
Během noci na sobotu 8. 12. bude přes naše území přecházet od západu studená fronta, na frontě se bude jihozápadní vítr měnit na západní a zesílí, v Čechách a na Českomoravské vrchovině bude dosahovat v nárazech rychlostí 55 až 70 km/h. V západní polovině Čech bude čerstvý západní až jihozápadní vítr s nárazy mezi 55 až 70 km/h pokračovat až do nedělního odpoledne (9. 12.).
Doporučení ke zmírnění následků silného větru:
-Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty (květináče, plechy, apod.), zabezpečit skleníky, vánoční stromy, stavební jeřáby apod.
-Při řízení auta jet maximálně opatrně. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. Sledovat dopravní zpravodajství.
-Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

Dodržovat pokyny Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ – Praha/Jana Hujslová ve spolupráci s VGHMÚř


 

Přehled tisku: žádost o přezkum zdravotního stavu Babiše mladšího, výroba dronů v Česku i chyby státu u léků

V pátečním tisku se dočtete například o tom, že státní zástupce Jaroslav Šaroch požádal švýcarské úřady o přezkum zdravotního stavu Andreje Babiše mladšího – píše o tom Právo. Hospodářské noviny přináší zprávu o tom, že se Česko chce stát lídrem ve výzkumu i výrobě dronů. A regionální Deník upozorňuje na chyby státu při výpočtech cen léků. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.  CELÝ ČLÁNEK


 

Svědectví o nacistické okupaci Šumavy

K výročí podepsání mnichovské dohody vydalo nakladatelství ZR&T dotisk před deseti lety poprvé připomenuté fotografické publikace Se VII. sborem do šumavských Sudet: Pamětní kniha na velkou dobu (přeložil Václav Chabr, 132 strany).  CELÝ ČLÁNEK


 

Předpověď počasí

Pátek 7. prosince: Zataženo, místy, zpočátku hlavně na horách, déšť nebo mrholení. Na Moravě ráno ojediněle mrznoucí déšť s tvorbou ledovky. Nejvyšší denní teploty 6 °C až 10 °C, na Moravě místy kolem 4 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. Na Moravě většinou slabý jižní vítr do 4 m/s.

Před námi je větrné počasí. Již dnes začne zesilovat jihozápadní vítr. V nárazech ještě nepřesáhne většinou 50 km/h. O víkendu ovšem nabere ještě více na síle. V nárazech se jeho síla bude pohybovat od 50 do 70 km/h, na západě až 80 km/h. Na hřebenech hor se mohou vyskytnout nárazy i o síle 100 km/h. Tak silný vítr již může způsobit menší škody. V průběhu příštího týdne bude vítr pozvolna slábnout a vrátí se zimní počasí se sněžením i v nížinách. 

Sobota 8. prosince: Oblačno až zataženo, místy, k večeru na většině území, déšť nebo přeháňky, nad 600 m, postupně nad 800 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty 4 °C až 8 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách kolem 20 m/s


 

Skiareál Lipno otevře v pátek 14. prosince

Dobrá zpráva pro všechny milovníky lyžování a snowboardingu přichází ze Skiareálu Lipno. Spuštění tamních lanových drah proběhne v pátek 14. 12. Na sobotu 15. 12. je pak naplánováno Oficiální zahájení zimní sezony s bohatým doprovodným programem. „Během mrazivých dnů v průběhu listopadu jsme připravili zásoby sněhu, které jsme nechaly uskladněné v hromadách a nyní dosněžíme zbývající část potřebnou pro otevření prvních sjezdovek,“ uvádí Vojen Smíšek. „Na sobotu je pak připravena tradiční zahajovací akce, která bude nabitá programem pro děti i dospělé. Budou probíhat animační programy s lišákem Foxem, představí se horská technika, ale hosté budou moci také vyzkoušet výuku v lyžařské škole zcela zdarma,“ láká na otvření Skiareálu Lipno Smíšek. Zahajovací program bude probíhat od 9 do 16 hodin. (vs)


 

Nejlepší bobování v jižních Čechách

V největší prostor pro bobování a sáňkování na jihu Čech se v těchto dnech proměnil Skiareál Lipno. Díky přípravám na sezonu již leží na sjezdovkách spoustu umělého sněhu, který lze využít ke klouzání a sáňkování. „Máme připraveny obří hromady sněhu, které děti doslova milují. Je to ráj všech bobařů a sáňkařů a rozhodně stojí za to příležitost využít,“ říká mluvčí skiareálu Vojen Smíšek. (vs)


 

Mikuláš bude nadělovat v korunách stromů

Tradiční akce Lipno dětem aneb Mikuláš naděluje se uskuteční tuto sobotu 8. prosince na Stezce korunami stromů Lipno. Mikulášská družina bude mít připraveny dárky pro všechny děti. Pěknou písničkou nebo básničkou udělají děti na Mikuláše dojem a za odměnu dostanou sladké překvapení. Kompletní družinu spolu s andělem a čerty mohou návštěvníci potkat od 11 do 14 hodin. „Je to ideální příležitost na rodinný výlet s dětmi. Ze Stezky jsou teď krásné výhledy na okolní zmrzlou krajinu a návštěvu lze spojit i s bobováním, protože na sjezdovkách už leží spousta technického sněhu,“ láká na Lipno mluvčí skiareálu Vojen Smíšek. Z centrálního parkoviště se ke Stezce korunami stromů dostanete krátkou procházkou, nebo Stezkabusem, který je s kartou hosta Lipno.card zdarma. (vs)


 

Ministerstvo zemědělství podpoří v příštím roce údržbu a obnovu kulturních a venkovských prvků v krajině

Ke zvýšení turistické atraktivnosti, oživení a zachování charakteristického rázu vesnic je určen dotační program Ministerstva zemědělství (MZe) na údržbu a obnovu kulturních a venkovských prvků, který na rok 2019 nechal připravit ministr zemědělství Miroslav Toman. Mezi žadatele MZe v příštím roce rozdělí 30 milionů korun. „Množství peněz je navržené na základě předpokládaného počtu přijatých žádostí a s ohledem na finanční možnosti státního rozpočtu. Vycházeli jsme také z možné finanční účasti jednotlivých žadatelů a peněz, které bude možno prostřednictvím tohoto programu administrovat,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Dotace z prostředků Ministerstva zemědělství může být maximálně 70 % finančních nákladů projektu. Žadatel může dostat minimálně 15 000 korun a maximálně 200 000 korun. Odborná spolupráce je zajištěna s Ministerstvem kultury. Žádosti bude možné podávat od 4. do 22. února, nebo do doby kdy, celkový součet požadovaných částek registrovaných žádostí dosáhne 30 milionů korun. Peníze lze čerpat na kaple (kapličky), křížové cesty, zvoničky, boží muka, smírčí a jiné kříže, exteriérové sochy a sousoší, hřbitovy a hřbitovní zdi. Tyto stavby musí být zpřístupněny veřejnosti a nesmí sloužit k podnikatelské činnosti. Součástí projektu mohou být i terénní úpravy v bezprostředním okolí obnovovaného nebo upravovaného objektu. (tzmz)


 

Silnice na Prachaticku a Českokrumlovsku namrzají, je náledí

Praha – Silnice v okresech Č. Krumlov a Prachatice dnes namrzají, místy se tvoří náledí. V obou regionech vyjížděli silničáři s veškerou technikou. Na Vysočině jsou hlavní tahy suché nebo vlhké po solení. Na vedlejších je místy zledovatělý sníh. Přes den se může tvořit ledovka kvůli dešti. Jízdu po středočeských silnicích dnes ráno místy komplikuje mlha, řidiči by proto měli být opatrní. Silnice jsou většinou holé a vlhké. CELÝ ČLÁNEK


 

Přihlaste se do soutěže Zlatý erb

Myslíte se, že právě web vaší obce je ten nejhezčí, nepřehlednější a vaši občané z něj získají mnoho užitečných informací? Pak neváhejte a přihlaste se do 21. ročníku soutěže Zlatý erb, která hodnotí nejlepší webové stránky měst a obcí. Kromě prestižního ocenění pro vítěze jednotlivých kategorií získají všichni účastníci jedinečnou možnost vyměnit si zkušenosti s dalšími soutěžícími a získat od nich cennou inspiraci. Účast v soutěži je pro všechny přihlášené zdarma. „Elektronika a webové portály se staly nedílnou součástí komunikace obcí a měst s občany a jsem velice ráda, že jsou tyto portály čím dál lepší. Dokonce i malé obce jsou schopny udělat krásné a nápadité aplikace, což se ukázalo právě díky této soutěži,“ uvedla při příležitosti vyhlášení loňského ročníku soutěže hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.  Zájemci mohou soutěžit ve třech kategoriích. Porota bude hodnotit nejlepší webové stránky zvlášť pro města a vesnice, dále úroveň elektronických služeb a Smart city.  Na celostátní úrovni se pak soupeří i o Zvláštní cenu ministryně pro místní rozvoj za nejlépe zpracovanou turistickou prezentaci. Organizátoři krajského kola Zlatého erbu přijímají přihlášky do 18. ledna 2019. Výsledky regionálních kol oznámí pořadatelé nejpozději v březnu, celostátní finále proběhne 1. dubna v Hradci Králové. 21. ročníku soutěže poskytují záštitu Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Asociace krajů ČR, Svaz měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR. Hlavním organizátorem je spolek Český zavináč. Další informace nabízí webové stránky www.zlatyerb.cz  (tzjč)


 

OBNOVA OBJEKTŮ KULTURNÍHO DĚDICTVÍ USKUTEČNĚNÁ ZA PODPORY DOTACE MĚSTA VIMPERK V ROCE 2018

Město Vimperk poskytuje každoročně ze svých prostředků dotaci na obnovu kulturních památek či objektů kulturního dědictví a nepamátkových objektů na území Městské památkové zóny Vimperk. Prostředky získané prostřednictvím dotace města Vimperk jsou udělovány na financování nákladů spojených s obnovou objektů na území Městské památkové zóny pro možnost jejich trvalého zachování, které nelze získat z jiných zdrojů (Krajský úřad Jč. kraje, MK). V roce 2018 přidělilo město Vimperk na základě usnesení Rady města Vimperk dotace pouze jednomu žadateli, a to na obnovu fasády domu č.p. 113 v Kostelní ulici ve Vimperku v celkové výši 20.000,- Kč. Dotace byla využita hospodárně, obnova proběhla v navrhovaném rozsahu a v souladu s vydaným závazným stanoviskem správního orgánu státní památkové péče. Přestože byli pověřeným pracovníkem státní památkové péče MěÚ Vimperk osloveni i další potencionální uchazeči o dotaci, nepředložili tito příslušnou žádost, a dotaci nebylo možné poskytnout. (MĚSTO VIMPERK)


 

Předpověď počasí

Čtvrtek 6. prosince: Oblačno až zataženo, od západu postupně na většině území občasné sněžení, které bude přecházet do deště nebo mrholení, místy mrznoucího s tvorbou slabé ledovky. Nejvyšší denní teploty -1 °C až 3 °C. V jihozápadních Čechách maxima 3 °C až 7 °C, která budou dosažena až ve večerních hodinách. Mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 6 m/s se bude měnit na jihozápadní až západní.

Během dne nás bude od západu přecházet okludující frontální systém. Přinese poměrně rozmanité srážky – zpočátku většinou sníh, který bude přecházet do deště se sněhem a deště. Situaci komplikuje fakt, že ve výšce k nám proudí teplejší vzduch, zatímco u zemského povrchu se udržuje vzduch podstatně chladnější, leckde s teplotami blízko bodu mrazu, což znamená, že kapalné srážky budou místy namrzat a vytvářet ledovku. Srážky budou postupovat od jihozápadu, proto na jihozápadě Čech je možná tvorba ledovky už v časných ranních hodinách, v severovýchodní polovině republiky čekejme srážky a případně ledovku až během odpoledne nebo večera. Se vzestupem teplot od jihozápadu bude riziko tvorby ledovky klesat, nejdéle se může tvořit na Moravě – až do pátečního dopoledne. Dodejme, že na rozdíl od neděle, bude intenzita deště jen nízká, což znamená poměrně pomalou tvorbu slabší ledovky, takže zásahy silničářů i správců chodníků by mohli být účinné v její likvidaci. 

Pátek 7. prosince: Zataženo, občas déšť nebo mrholení, hlavně na horách přechodně i trvalejší srážky. Na Moravě zpočátku ojediněle mrznoucí déšť s tvorbou ledovky. Nejvyšší denní teploty 6 °C až 10 °C, na Moravě místy kolem 4 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. Na Moravě většinou slabý jižní vítr do 4 m/s.


 

Výluka na železnici – aktuální sdělení dopravce

Vážení cestující, podle dnešní zprávy od Správy železniční dopravní cesty by měla výluka Bohumilice v Čechách – Vimperk – Lipka skončit v sobotu 8. prosince v 17:15. Stále ovšem nemůžeme tento termín potvrdit s jistotou, vzhledem k tomu, že už několikrát došlo ke změně termínu na poslední chvíli. Doufáme, že vlaky vyjedou na trať co nejdříve.

GW TRAIN REGIO


 

Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu

Ve čtvrtek (6.12.) ráno se začne v jihozápadní polovině Čech při mrznoucím dešti místy tvořit ledovka. Mrznoucí srážky budou zvolna postupovat k východu a postupně zasáhnou většinu našeho území, kde se také bude vytvářet ledovka. Tvorba ledovky bude na Moravě přetrvávat i během pátečních (7.12.) dopoledních hodin.

Časová platnost výstrahy pro jednotlivé regiony v interaktivní mapě:
http://portal.chmi.cz/…/p…/docs/meteo/om/vystrahy/index.html


 

Česká obchodní inspekce varuje před serverem Viagogo

Česká obchodní inspekce od začátku roku zaznamenala zhruba čtyřicet stížností na server Viagogo.com. Stížnosti se týkaly nejčastěji navyšování ceny vstupného během objednávky, nemožnosti stornovat transakci, ale také neplatných vstupenek, nevrácení peněz za vstupenku na zrušený koncert apod. Inspektoři České obchodní inspekce provedli kontrolu na základě četných podnětů spotřebitelů a prokázali nekalou obchodní praktiku.

Příklad „běžného“ podání spotřebitele na server Viagogo.com: „Zakoupila jsem si lístky na sportovní utkání Sparta-Slavie, toto utkání společnost Viagogo nabízela v ceně 896,- Kč. Zadala jsem číslo platební karty, objednala tři vstupenky, vygenerovala se pak částka 3 x 896,- Kč + 3 x 90,-Kč dopravné a 3 x 319,- Kč poplatek za jakousi rezervaci. Bohužel už se mi nepodařilo zrušit tento příkaz a platba byla provedena. Okamžitě poté jsem chtěla objednávku zrušit, k mému překvapení mi bylo sděleno, že obdržím částku 3 x 896,- Kč v případě zrušení, že poplatky si ponechají. Neměla jsem jiné možnosti, pouze byla možnost podat inzerát. Bezvýchodné řešení, kde jsem během pár vteřin nechala vydělat společnost 1227,- Kč. Bohužel jsem naletěla, ale tímto bych chtěla na tuto skutečnost upozornit ostatní.“

Regionální inspektorát ČOI pro Královéhradecký a Pardubický kraj se podnětům věnoval a inspektoři provedli na serveru www.viagogo.com kontrolní nákup. Do objednávky byla zařazena vstupenka na Robbieho Williamse v uvedené ceně 2 681 Kč, server uvedl: „+ rezervační poplatky a DPH“, aniž by byl spotřebitel seznámen se skutečnou finální cenou vstupenky. Jedná se o neseznámení spotřebitele s cenou, užití nekalé obchodní praktiky. Navíc také na webových stránkách nejsou pro spotřebitele řádně uvedeny informace o jeho právech, ani povinná informace o mimosoudním řešení sporů. Česká obchodní inspekce následně rozhodla o pokutě 60 000 Kč. Rozhodnutí bylo již společnosti doručeno na adresu Viagogo AG, se sídlem Rue Du Commerce 4, 1204 Geneva, Švýcarsko a nabylo právní moci.

Pokuta však nepomůže samotným spotřebitelům – Česká obchodní inspekce nemůže v rámci kontrolní činnosti zasahovat do konkrétních uzavřených smluvních vztahů dvou stran a přinutit například prodejce, aby spotřebiteli vrátil peníze za vstupenky, které nemohl využít atd. Navíc většina sporů není spotřebitelských, což vychází zejména z toho, že firma dle obchodních podmínek působí pouze jako zprostředkovatel prodeje vstupenek mezi dvěma lidmi navzájem (nejčastěji dvěma nepodnikateli). Provozovatel webu za službu inkasuje své provize v podobě dalších poplatků. Jedná se o sofistikovanou formu specializovaného přeprodejního serveru se vstupenkami.

Spotřebitel se musí domáhat svých práv například soudní cestou, případně předejít potížím a nakupovat vstupenky od oficiálních prodejců. Jde o celoevropský problém, kdy se poškození Evropané obracejí také na síť Evropských spotřebitelských center, která ale rovněž nemohou v mimosoudní rovině pomoci, protože ve Švýcarsku nemá Evropské spotřebitelské centrum zastoupení.

Společnost Viagogo navíc po nedávném rozhodnutí britského soudu bude muset zřejmě závazně poskytovat spotřebitelům více informací nejen ohledně cen při prodeji nabízených vstupenek. Českým spotřebitelům však rozhodnutí britského soudu patrně nepomůže, protože nebude mít přeshraniční dosah a bude se nejspíše týkat pouze verze stránek určené pro britské spotřebitele. Avšak v Británii rozhodnutí vyvolalo vlnu reakcí nespokojených spotřebitelů a společnost Viagogo se snaží přesvědčovat spotřebitele například o tom, že všechny vstupenky jsou pravé, viz https://twitter.com/viagogopress (tzčoi)


 

Přehled tisku: dotace pro velkofarmáře, utajený zdroj vody v Praze a nezájem českých lékařů o elektronizaci

Ve středečním tisku se dočtete například o tom, že Česko hájí dotace pro velkofarmáře – věnují se tomu Hospodářské noviny. V Praze chce developer postavit byty a kanceláře, ale pod pozemkem je utajený zdroj vody, upozorňují Lidové noviny. A čeští lékaři nemají zájem o elektronizaci zdravotnictví, píše regionální Deník. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.  CELÝ ČLÁNEK


 

Večerní chlumanský trh již tento pátek

Obec Chlumany srdečně zve na již tradiční předvánoční večerní trh, který se bude konat v pátek 7. prosince 2018 od 17 do 21 hodin na prostranství u obecního úřadu Chlumany.Těšit se můžete na stánky plné dobrot a vánočních dárků, připravených ke koupi …a také na vánoční stromky! Nebudou chybět ani teplé nápoje a občerstvení. (iŠUMAVA)


 

Předpověď počasí

Středa 5. prosince: Jasno až polojasno, v Čechách zpočátku místy přechodně až oblačno. Ráno ojediněle mrznoucí mlhy. Večer na západě přibývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 1 °C až 5 °C. Slabý proměnlivý, během dne postupně mírný jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

Přes střední Evropu se dnes k východu přesouvá tlaková výše. A ta nám přinese málo oblačné a přes den tedy i slunečné počasí. Ojedinělé mrznoucí mlhy se dopoledne rozpustí a slunce dnes většinou nasvítí od 5 do 8 hodin. Jen ráno a dopoledne se v Čechách místy přechodně objeví víc oblaků středního a vysokého patra, zvětšená oblačnost se může objevit i na Ostravsku, jinak bude nebe většinou jasné až polojasné. Vliv tlakové výše ale nepotrvá dlouho, už v noci na čtvrtek od západu dorazí frontální systém a další systémy pak budou následovat. Jinými slovy od zítřka až do konce týdne bude nebe zase oblačné až zatažené.

Čtvrtek 6. prosince: Oblačno až zataženo, od západu postupně na většině území občas déšť nebo sněžení. Místy mrznoucí déšť s tvorbou ledovky. Nejvyšší denní teploty -1 °C až 3 °C. V jihozápadní polovině Čech maxima 4 °C až 8 °C, která budou dosažena až ve večerních hodinách. Mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 6 m/s se bude měnit na jihozápadní až západní, na severu k večeru zesílí na čerstvý s nárazy kolem 15 m/s.


 

Výluka na železnici – nové sdělení dopravce

Vážení cestující, právě jsme dostali zprávu od Správy železniční dopravní cesty, že výluka Bohumilice v Čechách – Vimperk – Lipka ještě ukončena nebude. Důvodem je selhání pracovní techniky. Zatím nevíme, kdy bude provoz obnoven. Doufáme, že se to podaří do konce tohoto roku. V nejbližších dnech vydáme nový výlukový jízdní řád, který bude platit od 9. prosince. Za vzniklé nepříjemnosti se cestujícím omlouváme.

GW TRAIN REGIO


 

Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu

V noci na středu (5. 12.) se bude místy tvořit náledí. Tato výstraha aktualizuje předchozí, zmenšuje území platnosti výstrahy před náledím.

V úterý (4. 12.) večer a v noci na středu (5. 12.) klesnou teploty většinou na 0 až -4 °C. Mokré povrchy budou namrzat a místy se bude tvořit náledí.

Ve středních a jižních Čechách, na Vysočině a jižní Moravě bude mokré povrchy vysušovat mírný vítr, proto zde čekáme tvorbu náledí jen výjimečně.

Podrobnosti na webu
http://portal.chmi.cz/…/p…/docs/meteo/om/vystrahy/index.html


 

Ukončení výluky na železnici – informace dopravce

Ve středu 5. prosince v odpoledních hodinách bude pravděpodobně ukončena výluka Bohumilice v Čechách – Vimperk – Lipka. Zatím však stále nemůžeme obnovení provozu plně garantovat. Závisí to na počasí a postupu stavebních prací Správy železniční dopravní cesty.. Aktuální informace o provozní situaci se dozvíte na čísle 733 785 009.

GW TRAIN REGIO


 

Čertovské dovádění, pekelnické hry… Hořice na Šumavě si užijí Hrátky s čerty

Ve středu 5. prosince se v Hořicích na Šumavě uskuteční velký čertí rej. V 16.30 hodin začne v místním kulturním domě akce s názvem Hrátky s čertem… aneb možná přijde i Mikuláš, která nabídne vskutku pekelnou zábavu. „Účastníci se mohou těšit na čertovské dovádění, různé tématické hry a soutěže a samozřejmě také na diskotéku, která se ponese v andělském duchu. Zveme všechny generace, bude to fajn zážitek,“ říká starosta městyse Martin Madej. Akci zakončí andělské zvonění, které přivolá, pokud vše půjde podle plánu, samotného Mikuláše. A ten nepřijde s prázdnýma rukama, nýbrž s nadílkou pro všechny zúčastněné děti „Budeme rádi, když děti dorazí v maskách čertů či andělů. Na všechny se těšíme,“ dodává Martin Madej. (vv)


 

Přehled tisku: církevní restituce, konec reklamních letáků a ,mizející‘ vesnice na Karlovarsku

V úterním tisku se dočtete například o možném řešení církevních restitucí. Tématu se věnuje deník E15. Regionální Deník upozorňuje na vylidňování vesnic na Karlovarsku a Hospodářské noviny píšou o náhradách škod za výbuchy ve Vrběticích. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.  CELÝ ČLÁNEK


 

UZAVŘENÍ MATEŘSKÝCH ŠKOL V DOBĚ VÁNOČNÍCH ŠKOLNÍCH PRÁZDNIN

Rada města Vimperk usnesením č. 1180 ze dne 26. 11. 2018 vzala na vědomí uzavření provozu MŠ v době vánočních prázdnin. K uzavření dochází na základě provedeného průzkumu mezi rodiči, který provedly ředitelky obou mateřských škol a také z ekonomických důvodů.

Mateřská škola Vimperk, 1. máje 180, příspěvková organizace

Provoz na pracovišti 1. máje 180 bude uzavřen od 27. 12. 2018 do 02. 01. 2019 včetně.

Provoz v MŠ 1. máje 180 bude zahájen 03. 01. 2019.

Mateřská škola Vimperk, Klostermannova 365, okres Prachatice

Provoz na pracovišti Klostermannova bude uzavřen od 27. 12. 2018 do 02. 01. 2019 včetně.

Provoz na pracovišti Mírová bude uzavřen od 27. 12. 2018 do 02. 01. 2019 včetně.

Provoz v MŠ bude zahájen 03. 01. 2019.

MĚSTO VIMPERK


 

Odbor kultury a památkové péče připravil prezentaci Jihočeský kraj hostem v Horním Falci

Představení Jihočeského kraje opticky, kulinářsky i akusticky. A celkové navození sváteční nálady před nadcházejícími Vánoci. To bylo hlavním cílem akce nazvané Jihočeský kraj hostem v Horním Falci, která se uskutečnila ve městě Schönsee ve čtvrtek 29. listopadu. Náměstek hejtmanky Pavel Hroch tu zahájil výstavu betlémů zapůjčených z Jindřichohradeckého muzea, kterou si budou moci návštěvníci tamního Centra Bavaria Bohemia prohlédnout do 6. ledna 2019. Součástí prezentace našeho regionu tu byly promítnuty i filmy o Krýzových jesličkách a osvětlené Jihočeské zoologické zahradě v Hluboké nad Vltavou. Muzea a galerie zřizované krajem pak představili vedoucí odboru kultury Patrik Červák a vedoucí oddělení kultury a zřizovaných organizací František Chrastina. Součástí prostřené tabule bylo typické vánoční menu – houbový kuba, rybí polévka, kapří řízky se salátem, vánočka, vánoční pečivo, štola či staročeská ovocná omáčka. A na závěr vystoupil amatérský ženský komorní sbor z Českých Budějovic – Bella Musica s repertoárem českých vánočních koled především z dílny A. V. Michny a od neznámých autorů. Bavorskou stranu na uvedené akci reprezentoval Christoph Reichert – viceprezident Horní Falce (jeden ze sedmi vládních obvodů Svobodného státu Bavorska), a několik starostů a významných osobností. Celkem navštívilo prezentaci rekordních 150 osob.

Na video se podívejte ZDE:  (tzjč)


 

Navštivte největší mineralogickou burzu na jihu Čech již tuto sobotu v Písku

Drahé kameny, minerály, fosilie, šperky, netradiční vánoční dárky – to vše bude k dostání na burze pořádané Prácheňským muzeem v Písku. Již 23. ročník BURZY minerálů, drahých kamenů, šperků a fosilií letos připadl na sobotu 8. prosince a koná se v prostorách haly Elim na Výstavišti, kde je možné pohodlně a zdarma zaparkovat. V čase od 9 do 14 hodin lze prohlížet či nakupovat, počet vystavovatelů se blíží číslu osmdesát. Z kapacitních důvodů jich ani nemůže být víc, ačkoliv by další rádi dorazili. Mezi vystavujícími jsou zastoupeny jak specializované firmy, které se zabývají zpracováním a prodejem minerálů a drahých kamenů, tak amatérští sběratelé nerostů. „Na místě bude velký výběr sbírkových i ozdobných ukázek minerálů a fosilií, surové i broušené drahé kameny, chybět nebude odborná literatura či šperky nebo nejrůznější dekorační předměty ze jmenovaných přírodnin,“zve k návštěvě organizátor akce Jaroslav Cícha, geolog Prácheňského muzea.

Jedná se o největší mineralogickou burzu na jihu Čech, která je již léta vyhlášená, každý rok ji navštíví necelá tisícovka lidí. Do roku 2014 se konala přímo v prostorách pořádajícího píseckého muzea, ale z důvodu nárůstu vystavovatelů musela být přesunuta do náhradních prostor, tedy do velkokapacitní haly Elim na Výstavišti.  Vstupné činí pro dospělého 20 korun, pro dítě 10 korun. Více informací na stránkách http://geo.prachenskemuzeum.cz/burza.html nebo u pořadatele akce Ing. Jaroslava Cíchy, 382 201 119,  burza@prachenskemuzeum.cz, případně u ředitele PM PhDr. Jiřího Práška, 739 203 424, prasek@prachenskemuzeum.cz (tzjč)


 

Předpověď počasí

Úterý 4. prosince: Oblačno až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky, od severozápadu nad 800 m postupně sněhové. Odpoledne od severozápadu ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 6 °C až 10 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s, přechodně místy s nárazy kolem 15 m/s.

Po delší době se dnes v Česku vyrovnají teplotní rozdíly – maxima se budou pohybovat poměrně vysoko, mezi 6 °C a 10 °C, což pro velkou část Moravy představuje i nejvyšší teploty od minulého pondělí. Jižní Morava bude po dlouhé době dokonce nejteplejší částí republiky. Během dne nás ale od západu přejde studená fronta, za kterou do střední Evropy začne proudit chladný vzduch od severozápadu. Noc na středu už tak bude na většině území mrazivá a zítřejší denní teploty nepřesáhnou 5 °C. Pak ale čekejme opět oteplování, jinými slovy, na většině území bude středa nejchladnějším dnem tohoto týdne.

Středa 5. prosince: Skoro jasno až polojasno, zpočátku místy přechodně až oblačno. Ráno ojediněle mrznoucí mlhy. Později odpoledne a večer na západě přibývání oblačnosti a později večer místy s deštěm, na horách se sněžením. Nejvyšší denní teploty 1 °C až 5 °C. Slabý proměnlivý, během dne postupně mírný jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s.


 

VÝSTRAHA – Číslo: PVI – 2018/112 – Vydaná: pondělí 03.12.2018 12:16 (11:16 UTC)

Na jev: NÁLEDÍ (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ): 
Pro celou ČR 
od úterý 04.12.2018 21:00 do středy 05.12.2018 10:00

Za frontálním systémem, který přejde přes naše území od západu, se k nám začne rozšiřovat tlaková výše. Po její přední straně k nám pronikne chladný vzduch od severozápadu.

Během úterý (4. 12.) se bude od severozápadu ochlazovat a ve středu (5. 12. ) ráno budou teploty ve 2 m nad zemí na celém území pod bodem mrazu. Mokré povrchy proto budou namrzat a místy se bude tvořit náledí.

Déšť se bude v odpoledních hodinách vyskytovat jen místy, navíc bude zejména na Českomoravské vrchovině a na jižní Moravě foukat mírný vítr, který bude mokré povrchy vysušovat. Proto na Moravě, ve Slezsku a v jižních Čechách čekáme tvorbu náledí s nižší pravděpodobností a až později během noci na středu. Výstrahu budeme pravděpodobně upřesňovat.

Doporučení ke zmírnění následků jevů: 
-Vozovky a chodníky budou místy kluzké, řidiči a chodci by měli věnovat zvýšenou pozornost místním podmínkám.

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ ve spolupráci s VGHMÚř


 

Přehled tisku: tlumočníci na základních školách, zavedení hromadných žalob i sucho na Labi

Na českých základních školách studuje stále více cizinců. Školy tak stále častěji potřebuje tlumočníky, píší Hospodářské noviny. Deník E15 se věnuje plánu ministerstva spravedlnosti zavést hromadné žaloby. Tématem pondělního Práva je přetrvávající sucho na Labi, které trápí především rejdaře. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.  CELÝ ČLÁNEK


 

Právě jsme přišli na svět. Prohlédněte si čerstvě narozená miminka

ČTĚTE ZDE


 

Ozdobou derniéry výstavy Sedlická krajka byla replika čepce ze zlatých nití

Replika čepce ze zlatých nití byla ozdobou derniéry výstavy Sedlická krajka v pohybu. Akce, během které nechyběla přehlídka prací z paličkováním proslulého městečka na Strakonicku, se za přítomnosti mnoha hostů odehrála v prostorách Krajského úřadu Jihočeského kraje ve čtvrtek 29. listopadu. „Dámy a pánové, já bych chtěla poděkovat za výstavu, kterou nám Sedlická krajka udělala tady na chodbách krajského úřadu. Já se přiznám, že vždy, když jsem měla nějaký černý den, tak jsem chodila po chodbách a dívala se na ty krásné věci, které umějí udělat ženské ruce. Věřte tomu, že jsou věci podstatné a nepodstatné, ale uchovat nějakou tradici a udržet ji pro budoucí pokolení, to je něco krásného. To je poslání nás všech. Děkuji,“ uvedla hejtmanka Ivana Stráská.

Město Sedlice je vyhlášené svou dlouholetou krajkářskou tradicí. Zajímavostí je však to, že se zde vyráběly čepce ze zlatých nití, pro které si přijížděli faktoři (obchodníci) až z Bavor. Proto se tu rozhodli oživit tuto část krajkářské historie a vyrobit kopii takového čepce. Originál je v současné době umístěn v depozitu Městského muzea v Horažďovicích. Cílem bylo ukázat zručnost místních krajkářek – absolvoventek místní Krajkářské školy – a představit široké veřejnosti místní tradici, která by neměla být zapomenuta a jejíž odkaz by měl být zachován i příštím generacím. Čepec byl vyroben podle dochovaného originálu, který vznikl zhruba v polovině 19. století v dílně tehdejších sedlických krajkářek. Tyto zlaté čepce, se zde vyráběly v malých obměnách tak, aby každý kus byl originál a kupci je vyvážely do Prahy, Vídně a do ostatních koutů Evropy. Tyto čepce se převážně paličkovaly ze zlatých nití a plíšků a dozdobeny byly sekanými granáty nebo barevnými sklíčky. (tzjč)


 

Předpověď počasí

Pondělí 3. prosince: Oblačno až zataženo, občas déšť, na Vysočině a na Moravě zpočátku srážky mrznoucí s tvorbou ledovky. Odpoledne přechodně méně srážek. Nejvyšší denní teploty 7 °C až 12 °C, na Moravě a severovýchodě Čech 2 °C až 6 °C. Mírný jihozápadní až jižní vítr 3 až 7 m/s, na horách čerstvý 5 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.

Dnes nás čekají velké teplotní rozdíly. Zatímco na Moravě a na Vysočině bude zpočátku dne i mrznout a vyskytovat se ledovka, v Čechách místy teploty odpoledne překročí 10 °C. Nejtepleji bude v jihozápadní polovině Čech, kde se teploty mohou dostat až na 12 °C. To jsou v prosinci výrazně nadprůměrné hodnoty (běžně se v těchto dnech teploty pohybují kolem 3 °C). Na Moravě, Vysočině a severovýchodě Čech teploty naopak po celý den zůstanou jen mezi 1 °C až 6 °C. Denní maxima se tak v rámci našeho území budou lišit ve stejných nadmořských výškách i o 10 °C.

Úterý 4. prosince: Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, od severu od 800 m postupně sněhové. Odpoledne od severozápadu ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 5 °C až 9 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s.


 

Opustili nás

ČTĚTE ZDE


 

Město Vimperk vyhlašuje výběrové řízení na místo úředníka – odbor výstavby a územního plánování, referent stavebního úřadu

ČTĚTE ZDE


 

Město Vimperk vyhlašuje výběrové řízení na místo úředníka – odbor výstavby a územního plánování, referent úřadu územního plánování

ČTĚTE ZDE


 

INFORMACE PRO POŘADATELE AKCÍ

V souvislosti s vydáváním různých kalendářů, plakátů na akce, pohledů a ostatní grafiky vzniká pořadateli povinnost 1 výtisk od vydaného druhu tiskoviny zaslat pro badatelské a historické účely Oddělení doplňování domácích dokumentů Národní knihovny ČR. Toto oddělení sbírá a zpracovává kalendáře, pohlednice, plakáty a ostatní grafiku, vydávanou na území České republiky. Tyto dokumenty získává právem povinného výtisku na základě zákona č. 37/1995 Sb. o neperiodických publikacích ve znění zákona 320/2002 Sb. Národní knihovna ČR takto v co největší úplnosti shromažďuje, registruje a uchovává různé typy bohemikálních dokumentů, tedy dokumentů vzniklých na území České republiky. Díky tomu je možno nejen současným, ale i budoucím generacím zprostředkovat zdroje informací, které jsou cenné nejen pro badatele, výzkumné pracovníky či historiky, ale také pro širokou veřejnost. Jedná se o to, zachovat otisk doby pro budoucnost. Více informací o povinném výtisku naleznete například na http://www.nkp.cz/sluzby/sluzby-pro/povinne-vytisky/pv

MĚSTO VIMPERK


 

 

 

Komentáře

komentářů