ZDRAVÍ A VÝŽIVA: Grapefruity, známé citrusy, chrání srdce i cévy, posilují imunitu...

ZDRAVÍ A VÝŽIVA: Grapefruity, známé citrusy, chrání srdce i cévy, posilují imunitu a pročišťují tělo

Ilustrační foto: pixabay

 

Grapefruity patří mezi oblíbené citrusy, i když někomu může trochu vadit jejich nahořklá chuť. Ta je ale způsobena terpenoidem s názvem limonen se silným protirakovinným účinkem. Určitě stojí za to přijít jim na chuť. Vybrat si můžete grepy s růžovou, oranžovou nebo žlutou dužninou.

Grepy obsahují minimum tuků a bílkovin, a malé množství sacharidů. Jejich nutriční hodnota je velice nízká. Jsou ale bohaté na nevýživové složky s vysokou hodnotou pro zdraví. Doporučují se i při redukčních dietách. Velmi zajímavé jsou antioxidační a protirakovinné účinky, způsobené především betakaroteny, flavonoidy a terpenoidy.

Vitamíny, minerály a vláknina

Z vitamínů je zastoupen nejvíce vitamín C. Je ho ale trochu méně, než v pomerančích nebo citrónech. Grapefruity v sobě mají hodně vápníku, hořčíku a draslíku. Chybí v nich zdraví škodlivý sodík. Rozpustnou rostlinnou vlákninou je pektin, chrání cévy a dokáže pomoci v boji proti zvýšenému cholesterolu.

Ochrana cév a srdce

Konzumace grapefruitů dokáže chránit cévy před ukládáním cholesterolu v jejich stěnách a vzniku arteriosklerózy. Konzumace je vhodná pro lidi s chorobami srdce a cév. Grepy totiž neobsahují sodík a tuk, naopak mají vysoký obsah draslíku. Účinkují i při snižování krevního tlaku. Účinná je i samotná šťáva z grepů.

Grepy pro zdraví a pročištění těla

Obsažené látky posilují imunitu a pročišťují tělo. Jako detoxikace se doporučuje po ránu vypít na lačno sklenici vymačkané šťávy. Dobré je ale jíst grapefruity i s bílou vrstvou mezi měsíčky a těsně pod kůrou, kvůli obsahu vlákniny. Jadérka mají navíc silný antibiotický efekt. I samotná šťáva má ale na zdraví pozitivní účinky.

Z grepů si můžete připravit džus, přidat je do ovocného salátu, koktejlu, nebo z nich vyrobit džem.  Nejzdravější je konzumace celých plodů bez slupky, z těch získáte nejvíce blahodárných látek, které nám příroda v podobě tohoto citrusu naservírovala.

 

Text a foto: TVÉ ZDRAVÍ

 

 

 

 

Komentáře

komentářů