JIŽNÍ ČECHY: Radiologické oddělení Nemocnice České Budějovice slavnostně zahájilo provoz nového multidetektorového...

JIŽNÍ ČECHY: Radiologické oddělení Nemocnice České Budějovice slavnostně zahájilo provoz nového multidetektorového celotělového CT skeneru

 

Multidetektorovým celotělovým CT skenerem nejvyšší kategorie – Aquilion ONE GENESIS od firmy Canon – nově disponuje Radiologické oddělení Nemocnice České Budějovice. Provoz přístroje byl slavnostně zahájen za přítomnosti člena představenstva Nemocnice České Budějovice Jaroslava Nováka, ředitele Kardiocentra Ladislava Pešla a náměstka hejtmanky Jihočeského kraje Jaromíra Nováka.

„Celková cena CT včetně diagnostické stanice a příslušenství byla necelých 31 milionů korun. Přístroj byl pořízen v rámci projektu iROP Modernizace a obnova přístrojové techniky pro poskytování Návazné péče, který je z 85 procent financován z iROP a z 15 procent Jihočeským krajem,“ vyčísluje Jaroslav Novák.

Nový multidetektorový celotělový CT skener umožňuje snímání až 320 současně snímaných vrstev na jednu rotaci RTG lampy a detektoru kolem těla pacienta, což představuje zobrazení 16 cm pacientova těla za 0,33 sec.

„Přístrojem lze provádět celotělová, neurologická a kardiologická vyšetření s kompletním angiografickým zobrazováním cév. Systém je rovněž vybaven softwarem pro dynamická vyšetření, funkční vyšetření včetně vyšetření prokrvení vyšetřovaných tkání a také softwarem pro virtuální kolonoskopii,“ říká primář Radiologického oddělení Petr Lhoták.

CT je dále opatřeno nezávislým zaměřovacím zařízením a systémem pro synchronizaci dýchacích pohybů s ozařovačem pro plánování radioterapie onkologických pacientů.

V rámci projektu Návazné péče a dalších projektů z EU v oblasti perinatologie a onkogynekologie byly v letošním roce pořízeny na Radiologické oddělení také čtyři kusy pojízdného digitálního RTG přístroje, díky kterému je možné pacienta vyšetřit přímo na lůžku, a takzvané RTG C rameno, mobilní přístroj, jenž mimo jiné umožňuje provést RTG snímek či skiaskopické (on-line) zobrazení probíhajícího vyšetření či zákroku.

 

Text a foto: (tzjč)

 

 

 

 

Komentáře

komentářů