TÝDEN NA RADNICI (69): Vimperský starosta Pavel Dvořák a jeho pravidelná malá...

TÝDEN NA RADNICI (69): Vimperský starosta Pavel Dvořák a jeho pravidelná malá víkendová inventura

Tento týden byl týdnem pro budoucnost města. Pro jasné a konkrétní věci i obecné představy.
Dohodli jsme se s majitelem webu, že týden na radnici popíšu jenom do čtvrtka. Pátek a sobota budou mít určitě jiný program.

Pokračovalo jednání o rozpočtu. Máme za sebou skoro všechno, zbývá odbor investic. Hodně zajímavé bylo jednání s našimi školami. Mateřinky jsou plné, máme zapsaných kolem 270 dětí. Rezerva skoro nula. Když bude potřeba, lze realizovat stavbu další třídy v patře MŠ Mírová. Stavebně je to proveditelné.

Základní školy mají kolem 690 žáků (TGM 388 a Smetanova 305 žáků). Na provoz tam dáváme celkem 8,5 milionů korun. V posledních létech se investovalo do oprav přes 60 milionů korun. Teď řešíme s řediteli, co udělat s nepovinnými předměty které ministerstvo školství odmítá proplácet. Letošní opravy jsou hotovy podle plánu. Je to kuchyně a jídelna na TGM, oprava školy v parku, sociálky na ZŠ Smetanova a kuchyně na MŠ Mírová. Vše v bezvadné kvalitě. Firmy super.

Jinak provozní finance města držíme hodně u země. Na radnici pracuje pro město 25 úředníků, pro stát 61 a provoz radnice stojí 53 milionů korun. Nejvíce se podařilo šetřit na zavedení datových schránek – kolem 60 % nákladů na poštu. Na radnici se teď začne stavět výtah. Je to ostuda, že to nebylo dávno řešeno.

V úterý 2. října se konala v kině burza škol. Čili nabídka středních škol pro vycházející žáky ze základek. Bylo tady 26 škol z celého kraje. Hezké prezentace mělo jak naše gymnázium, tak střední škola z ulice Nerudova. Tak si přejme, aby nám do města přibyli instalatéři, zedníci, truhláři či programátoři nebo lékaři. Prostě mladí vyučení nebo vystudovaní. Moc tady chybí.

Čtyřiadvaceti studentů 4. ročníku architektury z pražské fakulty tu mělo, pod vedením arch. Petry Novotné a arch. Jaromíra Kročáka, studijní den. Taková věc se podařila poprvé v moderní historii města. Jejich kantoři jim vybrali čtyři prostory (letní kino s arboretem, urnovým hájem a hřbitovem, Vodník, sportovní areál se zimním stadionem, pozemky nad domem čp. 144) které budou v zimním semestru zpracovávat do svých vizí urbanistického i detailního pojetí. A pak je představí občanům na výstavě. Moc stojíme o originální myšlenky. Město nápady potřebuje. Díky moc.

Obdržel jsem mail od ing. Moniky Pincové z Českého atletického svazu. Dostali v Praze informaci, že tady dokončujeme 400 metrů dlouhý tartanový atletický ovál s dalšími sektory. Nabídli nám pomoc včetně zapůjčení vybavení pro rozjetí tohoto sportu. I ředitel sportovního gymnázia Jan Heřta je tomu hodně nakloněn. Několik rodičů se na mne obrátilo s tím, že by na atletiku dali své děti. Tak chytne se to tady? Myslím, že jak školy a tělovýchova by se mohly a měly zapojit. Tartan bude skvělá šance.

Na stavby jsou pozitivní reakce. Mírová jede. Jenom vysvětlení. Ta zastávka autobusů musí vypadat tak, jak je. Je to podle norem. Zapomeňme na načmárané čáry na asfaltu. Toto je fakt a nikdo nic jiného neschválí. A není to finančně sranda. Ano, je pravda, že se tam mohlo vejít několik dalších parkovacích míst.

Přechod na Sušické je namalován a stavebně hotov. Konečně tam budeme chodit a jezdit podle regulí.
Byl předán další hotový výtah a do konce roku budou v panelácích v ulici Čelakovského hotovy.
Tak vidíte, život města se nezastavil, jede se dál. Kam až město dojede? Uvidíme po tomto víkendu.
Hezký víkend a držte nám palce.

 

Pavel DVOŘÁK (JIH 2012), starosta města Vimperk

 

 

 

Komentáře

komentářů