TÝDEN NA RADNICI (68): Vimperský starosta Pavel Dvořák a jeho pravidelná malá...

TÝDEN NA RADNICI (68): Vimperský starosta Pavel Dvořák a jeho pravidelná malá víkendová inventura

Volební Vimperk oblepený krásnými fotkami a hesly
Taky jste si toho všimli, jak na těch plakátech jsou mladší (někteří o hodně let) a štíhlejší (i o hodně kilo hubenější) známé tváře. A ty nicneříkající hesla o prosperitě, slušnosti, modernosti, změně atd. Kdo tady žije tak to recyklovaně zná, jednou za čtyři roky. Zkrátka sliby, úsměvy vyžehlených tváří a kontury budoucích příběhů šťastného města jménem Vimperk máte na klandrech a výlepových plochách.

Ale jak to vše udělat, nějaké konkrétní rozpracované závazky, jak sem dostat peníze, komentáře a návrhy projektů? Spíše hodně opsaného, zkopírovaného bez originálních myšlenek. Ale jsem rád, že se tam objevuje hodně z toho, co radnice teď v současnosti dělá. Asi najednou mnozí pochopili, že nejdeme špatnou cestou a jsou vidět výsledky.

Nemám rád fanfáry, střihání pásek a oslavné projevy.
Mám rád denní konkrétní práci pro město, za kterou jsme placeni.

Začali jsme s probíráním rozpočtů. Sedíme u konkrétních čísel odborů, škol, knihovny, atd. Probíráme hlavně náklady, určujeme závazné ukazatele těm, kteří odpovídají za svou kapitolu. Neviditelný kolotoč úmorné práce, diskuzí i dohadů. Ale i zdroj nápadů a tvrdých rozhodnutí.

Na radě byla taková běžná usnesení. Třeba v bytových otázkách toho bylo osm, v investicích jsme schválili opravu kapličky na Sklářích. Jednatelé našich městských s.r.o. – správa domů, technické služby a lesy dostali za splnění kritérií prémie – jednoměsíční plat.

Dostal jsem na stůl rezignaci tajemníka Zdeňka Ženíška. Odchází k 1. 1. 2019 po sedmnácti létech služby. Vypracoval se za ta léta do pozice jednoho z nejspolehlivějších a nejuznávanějších sekčních šéfů kraje. Pro mne je zásadní osobnost. Díky Zdeňku. Příští týden jsem rozhodl vypsat výběrové řízení na jeho místo a jmenuji hodnotící komisi. Vše bude na webu města. Nástup nového tajemníka předpokládám začátkem ledna 2019 po schválení JUDr. Milanem Kučerou, ředitelem krajského úřadu.

K 30. 9. 2018 odchází, na vlastní žádost, vrchní strážník městské policie Petr Macorlík. Lukáš Sýs, velitel MP, podepsal souhlas s jeho odchodem a vedení se ujímá zástupce Milan Kobera. Petře díky za vše a přeji hodně osobního štěstí. A Milanovi Koberovi přeji hodně dobré kondice, rozhodnosti i nebojácnosti. Je to pro nás důležitá persona s patřičným respektem. Držíme palce.

Navštívili jsme strojírenskou firmu SAK. S vedoucím ing. Jaroslavem Adamcem je vždy hodně dobrý a přímý rozhovor. Mluvili jsme nejen o samotné výrobě (hlavně pro automobilový průmysl) ale i o vztahu firma – město. Bezva kontakt, držíme palce a zkusíme oživit sliby léty skoro zapomenuté.

Pokřtili jsme nový kalendář na rok 2019. Je hodně zajímavý. Kreslený pohled na zákoutí města se mi líbí, jakoby měl v sobě klid, vyrovnanost i tužkový fortel. Moc autorce Janě Plechingerové gratuluji. Můžete si ho opatřit v turistickém středisku.

Stavby finišují. A to dokončování je vždy nejtěžší.
Mírová ulice bude otevřena příští týden. Kuchyně na ZŠ TGM má předávání v pondělí 1. 10. Atletický ovál je připraven na položení pružného syntetického 1,5 cm podkladu a vlastního oranžového tartanu příští týden. A bude mít skutečně oficiálně 400 m. Škvára byla o 1,4 m delší. A ještě to nalajnovat, vytyčit fotbalové hřiště (bude užší) a je tam hotovo. Vlastně jsou připraveny další projekty na příští rok. Přechod u Tesca je skoro hotov, osvětlení funguje, bude to bezpečné jak pro školáky, tak pro spojení z Sojčáku do města. Poslední kontrola a provoz bude spuštěn příští týden.

Dokážu popsat emočně koncert vážné hudby, ale abych rozuměl Richardovi Wagnerovi nebo Antonovi Brucknerovi, dvěma oblíbeným autorům lineckého symfonického stotřicetičlenného orchestru si netroufám. Veliký úspěch měla i světová sopranistka Ricarda Merbeth. Slavnostního koncertu v Českých Budějovicích se zúčastnila špička politiky, obchodu a průmyslu Jihočeského kraje a Horních Rakous. A hádejte, kdy se dělá nejvíc byznysu a sondáže. Právě v neoficiálních debatách. A povedlo se to, otevřely se Vimperku další zajímavé možnosti jak ve stavbách, tak financích. Mám z toho hodně dobrý dojem, je potřeba na tom pracovat.

A do této naší denní práce na městě se vešly i návštěvy a blahopřání k osmdesátinám, jednání s firmami nebo věci s parkováním na sídlišti. Je to hodně rozmanitá týmová práce.

A musí tu být dirigent, aby to vše sladil tak jako Markus Poschner výborně odřídil vystoupení lineckého tělesa od smyčců po bubeníky. Desetiminutový potlesk ve stoje byl obrovským povzbuzením a oceněním.
Přeji Vám dobrou volbu a držte nám palce.

Hezký víkend.

Pavel DVOŘÁK (JIH 2012), starosta města Vimperk

 

 

 

Komentáře

komentářů