STRAKONICE: Jihočeská hejtmanka a ministr kultury si pochutnali na Klostermannovi

STRAKONICE: Jihočeská hejtmanka a ministr kultury si pochutnali na Klostermannovi

 

Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská a ministr kultury Antonín Staněk navštívili v rámci 23. Mezinárodního dudáckého festivalu Strakonice i měšťanský pivovar DUDÁK. Plni dojmů z výjimečného kulturního zážitku v centru města a v letním kině, si v pivovarské degustovně odpočinuli a hlavně ochutnali zdejší pivo.

„Jsem spíše vinař, déle se u něj vydrží, pivo mě většinou rychle uspí. Ale zdejší Klostermann mi velice chutnal,“ uvedl ministr Staněk. Ještě víc se mu ale líbilo prostředí stylové pivovarské degustovny. „To místo má ducha a je vidět, že nad tím někdo přemýšlel. Přeji si, aby takové hospody ocenili i lidé a bylo zde stále plno,“ uvedl ministr.

I hejtmance Ivaně Stráská přišlo strakonické pivo k duhu. „Už několik let jsem ho tolik nevypila. Jinak ho ale téměř nepiji. Mám ráda dobře vychlazené v parném létě,“ usmívala se v pivovarské degustovně. Předtím prý měla sklenici v letním kině.

Ministr Staněk se dudáckých slavností zúčastnil poprvé. „Byl zážitek vidět hudbu, která je naprosto specifická. Radost mi udělalo i to, že jsem zde viděl mnoho mladých lidí v krojích. Mluvíme o tom, že se máme vrátit k národní identitě a ke kořenům, což je přesně to, kam směřuje tento strakonický festival. I proto se mi ve Strakonicích velice líbilo,“ uvedl ministr Staněk.

Sám na žádný hudební nástroj nehraje, jako chlapec navštěvoval dětský pěvecký sbor. „Před rokem jsem pro jednu charitativní akci nazpíval vánoční koledu. Producentovi jsem hned řekl, že neumím zpívat, ale on mě pak informoval, že to nebylo tak dramatické a těch úprav nedělal mnoho,“ vyprávěl ministr. Ani hejtmanka nemá prý hudební nadání. „Jako dítě se mě snažili učit hrát na klavír, ale nebylo to ono,“ doplnila.

Do dalších let fungování přeje jedinému pivovaru v ČR, který patří výhradně městu mnoho patriotů ze Strakonic a okolí. „Je důležité, aby si svého piva vážili a měli radost z toho, že pijí svoje pivo ze Strakonic. Samozřejmě také pivovaru přeji osvícené zastupitele a radní. Tehdy to byl od města riskantní tah, že si pivovar koupilo, ale jak je vidět, tak se zdejším jejich snahy daří,“ uzavřela Ivana Stráská.

 

Text a foto: (pp)

 

 

 

Komentáře

komentářů