ZDRAVÍ A VÝŽIVA: Je pravý čas. Vydejte se na sběr lipových květů...

ZDRAVÍ A VÝŽIVA: Je pravý čas. Vydejte se na sběr lipových květů a nasušte si jich zásobu na celou zimu

 

Lípa je v plném květu a vy můžete pod jejich korunami poslouchat pilné bzučení včelek. Nasbírejte si lipové květy a nasušte si jich zásobu na zimu. Sušená lípa nádherně voní a pomůže vám přes zimu s léčbou chřipky a nachlazení. Vydejte se na sběr lípy i vy. 
Jedinečná lípa

Lípa velkolistá je pro naši krajinu typickou a je uznávaným symbolem Slovanů. Její omamná vůně vás rychle okouzlí a vy si ji kousek můžete nasbírat domů. Lípy se dožívají zasloužilého věku a poskytuje nám svoje léčebné účinky. Na lípu můžete narazit běžně v přírodě, v lesích, parcích, časté jsou též lipové aleje. Sbírat by se měla lípa před úplným rozkvětem od konce května až do začátku července. Lípa obsahuje flavonoidy, glykosidy, třísloviny, saponiny, jod a mangan.

Účinky lípy:
  • psychické potíže (úzkost, hysterie)
  • léčí chřipku a nachlazení
  • pomáhá vypocení
  • působí na horečku a pomůže při zahlenění
  • léčí zánět průdušek, bronchitidu
  • prevence zánětu žil
  • prevence kardiovaskulárních onemocnění
  • podporuje správné zažívání, prevence zácpy a křeče střev
Lipový čaj pravidelně

Ze sušené i čerstvé lípy si můžete připravit čaj. Lipový čaj je lékem proti chřipce a nachlazení. Má totiž silný potopudný účinek a pomáhá snižovat horečku. Přidat lipový květ můžete i do čajových směsí, které léčí onemocnění průdušek a léči kaše. Lipový čaj zřeďuje krev, čímž preventivně působí proti zánětu žil, mrtvici, infarktu myokardu atd. Dopřávat lipový čaj by si měli i lidé, které trápí žaludeční potíže, nadýmání, zácpa či křeče žaludku a střev. Látky obsažené v lipovém čaji totiž pomáhají žaludečně-střevní potíže léčit. Lipový čaj můžete pít při problémech či onemocněních, ale také jako prevenci.

Obrňte se proti chřipce

I když je chřipka hitem spíše zimního období, už nyní si můžete připravovat bylinné směsi, které vás proti ní ochrání. Vytvořit si můžete různé čajové směsi proti chřipce. Chybět by v takové směsi neměla právě lípa, květ bezu černého, květ proskurníku, divizny či prvosenky a přidat můžete také plody růže šípkové. S touto čajovou směsí se vám chřipka obloukem vyhne.

 

Text a foto: ČESKO ZDRAVĚ

 

 

Komentáře

komentářů