POTRAVINY NA PRANÝŘI: Inspekce opět zjistila polská jablka s pesticidy. Letos je...

POTRAVINY NA PRANÝŘI: Inspekce opět zjistila polská jablka s pesticidy. Letos je to už čtvrtý případ

 

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v tržní síti další případ jablek z Polska s nadlimitním obsahem pesticidů. V letošním roce se jedná již o celkově čtvrtý případ zjištění tohoto druhu u jablek polského původu.

Výsledky z akreditované laboratoře SZPI potvrdily nadlimitní přítomnost pesticidu chlorpyrifos v šarži nebalených jablek odrůdy Gala, označení šarže V805223456, země původu: Polsko, kterou inspektoři odebrali u prodejce AHOLD Czech Republic, a.s., Přemyslovců 1, Nový Jičín.

Jablka obsahovala rezidua pesticidu chlorpyrifos v množství 0,20 mg/kg, což je dvacetinásobek maximálního povoleného limitu, který dle předpisů činí 0,01 mg/kg.

Dodavatelem jablek do ČR byla společnost Bakker s.r.o., Měchnov 33, Divišov.

SZPI s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Text a fotoPotraviny na pranýři

 

Ke zjištění SZPI se dopisem naší redakci vyjádřila kontrolovaná prodejní organizace:

Zákazníkům se velice omlouváme. Zmíněnou šarži i ostatní jablka od tohoto dodavatele jsme okamžitě stáhli z prodeje. K pochybení došlo na straně dodavatele, se kterým jednáme, a zároveň jsme sami nechali tento produkt testovat. V našich obchodech nabízíme zákazníkům široký sortiment jablek, který i přes loňskou neúrodu z převážné většiny zajišťují naši dlouholetí obchodní partneři z Česka.

Barbora VANKO, tisková mluvčí

 

 

 

Komentáře

komentářů