ČESKÉ BUDĚJOVICE: Vláda v demisi navštívila Jihočeský kraj

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Vláda v demisi navštívila Jihočeský kraj

 

Jihočeský kraj přijal návštěvu Vlády České republiky v demisi. Hlavním tématem pracovního setkání ministrů v čele s premiérem Andrejem Babišem a krajských radních v čele s hejtmankou Ivanou Stráskou byl rozvoj dopravní infrastruktury, ale také zdravotnictví, místní rozvoj či otáčivé hlediště v Českém Krumlově.

Obě delegace se ráno sešly na rozestavěném úseku dálnice D3 Ševětín – Borek, který je budován současně s úsekem Bošilec – Ševětín. Generální ředitel ŘSD Jan Kroupa na místě členy Vlády ČR i Rady Jihočeského kraje informoval, že ještě letos má být zahájena stavba obchvatu Českých Budějovic, na který se dálnice napojí. Celá dálnice D3 od hranic Středočeského kraje po hranice s Rakouskem by měla být podle premiéra v demisi Babiše hotová do roku 2022. Následně delegace zamířila na vlakové nádraží v Českých Budějovicích, jehož historická budova je ve špatném stavu. Rekonstrukce by měla podle SŽDC začít v roce 2020 a vyžádá si 165 milionů korun.

Na krajském úřadě se uskutečnilo společné jednání Vlády České republiky a Rady Jihočeského kraje. Kraj představil své záměry a projekty, které by rád realizoval. „Mezi ně samozřejmě patří projekt letiště, který pokračuje. Bavili jsme se o možnosti zřídit v Českých Budějovicích lékařskou fakultu a o dalších investicích v oblasti kultury. Seznámili jsme pana premiéra s naším pohledem na některé záležitosti v oblasti daňové politiky,“ shrnula na tiskové konferenci hejtmanka Ivana Stráská.

Vládní a krajská delegace se v průběhu dne setkala také se starosty několika jihočeských obcí a navštívila sportovní areál na Složišti. Starostové požadovali po vládě především změnu rozpočtového určení daní, větší podíl státu na platech úředníků, kteří na obcích vykonávají agendu v přenesené působnosti státu a navýšení alokací u dotačních programů pro malé obce do tří tisíc obyvatel.

Odpoledne byla na programu návštěva Nemocnice České Budějovice, a.s., kterou premiér Babiš označil za velice inspirativní. „Je to skvěle zainvestovaná nemocnice na úrovni fakultní nemocnice. Velice dobře hospodaří, mohou být příkladem pro ostatní z hlediska jejich metod nákupů a investování,“ uvedl Babiš.

Další zastávkou bylo Jihočeské letiště České Budějovice a.s. a heliport. Letiště teď prochází II. etapou modernizace s cílem získat mezinárodní status. Tato etapa bude do roku 2020 stát zhruba 660 milionů. Další vládní zastávkou v areálu letiště byl heliport pro leteckou záchrannou službu, který už je od roku 2017 prázdný, třebaže patří v nejnovějším a nejmodernějším v České republice. Vedení Jihočeského kraje usiluje o to, aby se na letiště letečtí záchranáři opět vrátili.

V závěru dne se členové vlády a zástupci kraje setkali v Holašovicích s představiteli místních akčních skupin, se kterými jednali o rozvoji venkova, zemědělství a získávání finanční podpory z národních a evropských fondů. Shodli se také na důležitosti rozvoje cestovního ruchu a zemědělství, které by mělo zabránit vylidňování venkova.

Text a foto: (tzjč)

 

 

 

Komentáře

komentářů