TÝDEN NA RADNICI (51): Vimperský starosta Pavel Dvořák a jeho pravidelná malá...

TÝDEN NA RADNICI (51): Vimperský starosta Pavel Dvořák a jeho pravidelná malá víkendová inventura

Je pátek 1. června a je Mezinárodní den dětí.
Celý tento pracovní týden se točil kolem škol, mládeže a dětí. Ať už slavnostně nebo docela obyčejně pracovně.

Na gymplu odmaturováno. Je to krásný okamžik, když dostanete před rodiči a prarodiči maturitní vysvědčení. Máte pocit svobody s naprosto nekonečnými pozitivními endorfiny s rozletem do volnosti života. Gympl znovu ukázal svou úroveň. Podle státních testů je nad průměrem gymnázií ČR a loni všichni studenti, kteří chtěli jít na všemožné obory VŠ, se tam dostali. Při slavnostním předáváním na radnici jsem „študákům“ říkal: „Jděte do světa, naučte se tam novým věcem a pak se sem vraťte. Potřebujeme vás tady, potřebujeme vaši pomoc“. A díky vedení i kantorům si škola opravdu vede dobře. Snad se navrací prestiž z dob, které si pracovně hodně dobře pamatuji.

Proběhly konkurzy na ředitele MŠ 1. máje a ZŠ TGM. Je dobře, jak to dopadlo. Zvítězily obě stávající ředitelky. Bylo to rozumné, upřímné a otevřené jednání „na rovinu“. Přesně tak, jak to mělo být nejen podle zákona. Potvrdilo se, že obě ředitelky mají moderní vizi o směřování škol a je zajištěna kvalitní výuka včetně vhodnosti aprobací. Atmosféra jednání byla perfektní bez negací vnímání. Důležité bylo, že se rozebraly věci před mnohačlennou komisí s rozdílným povědomím o tom, „jak se dělá dobrá škola“. Události, které doprovázely vyhlášení konkurzu, osobní napadání, zloba a urážky nebo politické míchání do těchto věcí některými zastupiteli, učiteli, občany i politiky, byly stranou. A jednání bylo perfektně „papírově“ zvládnuté tajemníkem komise Zdeňkem Kunclem. V pondělí to jde do rady města, ředitelky budou jmenovány na šest let a hned to podepíšu. Díky a gratulujeme.

A dnes symbolicky bylo předáno staveniště na důležité opravy na ZŠ Smetanova a příští dny totéž bude na kuchyni a jídelnu ZŠ TGM a MŠ Mírová. Těšíme se na září, kdy bude všechno OK. Trochu snížíme mnohaleté dluhy na zařízení a budovách. Dnes také byla předána k plnému užívání škola v parku. Moc děkujeme, byla to perfektní práce. Po tom trápení s původní firmou je to hezký úspěch (stejně jako na hřišti Lipka).

Zřejmě úspěchy města vadí. Jak jen si vysvětlit, že na tuto ostře sledovanou a kontrolovanou opravu je podáno trestní oznámení pro všechny možné i nemožné důvody. Bez podpisu, anonymně. Slušnost podpisu k odpovědnosti za rozhodnutí podat trestní podnět chybí. Toto není můj svět, to je šeď špinavosti a jidášství. Táta mi vždycky říkal: „Počkej, jednou se to ukáže“.

Na radě města bylo schváleno zadávací řízení na firmu pro stavbu bazénu. Měli bychom ji vybírat po půlce července. Rozhodnuto je o opravě silnice do Výškovic a Bořanovic. Bude to dělat firma Strabag. Začne oprava stabilizace silnice na konci města směrem na Strážný, kde na podzim došlo k částečnému sesuvu. Provádí a platí to ŘSD České Budějovice.

Rada města projednala a schválila osmnáct usnesení bytové komise, přidělala tři nové nájemní smlouvy. Představte si, že na byty bylo více jak deset zájemců na každý. A znova musíme opakovat, že je tu vrstva lidí, co chce se stěhovat třeba z paneláků „do svého“. Mají tu dobrou práci a perspektivu. A tady je prostor pro silné investory. Neměli bychom jim házet „klacky pod nohy“. Važme si toho, že k nám někdo přichází utratit své peníze, třeba investicí do bytového sektoru nebo na výstavbu rodinného bydlení. Město nemá peníze na zainvestování pozemků a jenom udělání vody, kanálů a dalšího vyjde na desítky milionů korun.

 Pro inspiraci jsme byli na otevření provozu vyhřívaných bazénů ve Frymburku. Starosta to tam řekl srozumitelně: „Bez privátních investorů bychom se nikam nedostali“. A jděte se tam dnes podívat. Privátní marina, lázně, hotely s welnes provozy, developerské byty atd.  Je to svět, kterému rozumím.

V sobotu jsou tady závody mažoretek. Moc práce odvedli organizátoři ze základky TGM. Těším se, zimák je perfektně připraven, a tak přeji hodně úspěchů.

Tak to jenom pár vět shrnutí z našeho týdenního pracovního programu. A k tomu si připočtěte další a další jednání, rozhodnutí i konzultace. Rozbíhá se moc pozitivních věcí.

Hezký víkend všem a držte nám palce.

Pavel DVOŘÁK (JIH 2012), starosta města Vimperk

 

 

 

Komentáře

komentářů