LIPENSKO: Na Jeleních Vrších začíná tuto sobotu 21. plavební sezóna

LIPENSKO: Na Jeleních Vrších začíná tuto sobotu 21. plavební sezóna

 

Na Jeleních Vrších, které jsou součástí obce Nová Pec na Prachaticku, začne v sobotu 19. května plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu. Letošní první ukázka plavení dříví bude kratší, než jsou všichni zvyklí. Důvodem je zákaz vstupů do lesů v okolí kanálu vydaný z důvodu likvidace rozsáhlých polomů.

V sobotu 19. května 2018 bude na Jeleních Vrších (obec Nová Pec) zahájena 21. novodobá plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu. Letošní první ukázka plavení dříví bude podstatně kratší. V rámci likvidace rozsáhlých polomů v lesích nad plavebním kanálem a na návrh Správy Národního parku Šumava vydal městský úřad Prachatice zákaz vstupu do lesů podél Schwarzenberského plavebního kanálu mezi Jeleními Vrchy a Rosenauerovo kapličkou.

„Proto se bude plavit pouze v osadě Jelení Vrchy k okraji lesa, kde obvykle plavební začíná,“ uvedl plavební ředitel, organizátor celé akce a člen Turistického spolku Lipenska (TSL) Hynek Hladík. TSL se stará o rozvoj území od Stožce po Rožmberk. „I když je teprve polovina května, letní sezóna na Lipensku začala. Tento víkend se na Lipensku od Stožce po Rožmberk koná celá řada akcí a tato je jedna z nejatraktivnějších. Připomíná nám historické kořeny hospodářského soužití člověka s přírodou v této krásné příhraniční krajině,“ doplnil Jiří Mánek, předseda TSL.

Plavební sezóna je součástí hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, jehož nositelem je folklorní soubor Libín-S Prachatice, z.s. „Celý projekt je připomenutím práce českých plavců z Prácheňského kraje (Písecko, Strakonicko, Prachaticko) při vytahování dříví plaveného dřeva ze Šumavy po Schwarzenberském plavebním kanálu a řece Groβe Mühl u jejího ústí do Dunaje,“ dodal Hladík.

Program plavení začne v 11:11 hodin u horního portálu plavebního tunelu na Jeleních Vrších vyprávěním pohádek z obou stran Šumavy v podání jihočeské vypravěčky Heleny Svobodové.

Po dvanácté hodině se na parkovišti na Jeleních Vrších u dolního portálu plavebního tunelu začne řadit průvod účastníků zahajovací slavnosti, který se ve 12:12 hodin vydá směrem k pódiu nedaleko jelenovršské křižovatky.

Od půl jedné se začnou na křižovatce střídat rakouská kapela Wiadawö a české kapely folklorního souboru Libín-S Prachatice, dětského folklorního souboru Jitřenka a trubači Základní umělecké školy Prachatice. „O půl třetí před stodolou domu čp. 13, ve které je expozice KANÁL EXPO, začne první letošní ukázka plavení dříví,“ uzavírá Hynek Hladík.

Kulturní program pak bude pokračovat dlouho do odpoledne.

Text a foto: (pp)

This slideshow requires JavaScript.

Komentáře

komentářů