TÝDEN NA RADNICI (46): Vimperský starosta Pavel Dvořák a jeho pravidelná malá...

TÝDEN NA RADNICI (46): Vimperský starosta Pavel Dvořák a jeho pravidelná malá víkendová inventura

Město nejen staví, ale jede dál
Rada města měla v pondělí na programu 12 bodů.
K těm nejzajímavějším patřilo vydání souhlasu pro záměr stavby parkoviště na Vodníku (vynětí části pozemku z půdního fondu). Prakticky to je legalizace současného stavu a rozsahu tamního parkování. Stavebníci to potřebují pro žádost o stavební povolení. Vznikne tam parkování podle pravidel a ne na „divoko“.

Změní se vstupní brána na zimní stadion. I pro mne je to emoční věc. Když si vzpomenu na ty fronty na lístky z doby, kdy jsme hráli NHL – druhou nejvyšší v republice a tam byly pokladny…. Život jde dál, bude tam o několik parkovacím míst více. S arch. Lejskem jsme dohodnuti, že uděláme návrh na design vstupu i na barevnost celého pláště haly. Ta nevábná šeď se musí změnit. Chceme tam dostat barevnou dominantu. Zvažujeme vytvořit kompozici, která bude jednotící pro bazén, tartan a zimák.

V hlavní budově na městském úřadě konečně bude výtah. Osobně se stydím za radnici, když vidím, jak na svatbu nebo předávání vysvědčení, vítání občánků, atd. přichází starší nebo postižení s berlemi po schodech do horních pater. Nebo když babička si jde udělat novou občanku a těžko vyjde do patra prvního.  Začneme na podzim a začátkem příštího roku tam bude moderní přístup pro všechny. Přijali jsme rozhodnutí a můžu podepsat smlouvu.

Pro rozšíření Vodníka bude zpracována studie vlivu na životní prostředí. Souhlas z komise pro Vodník, vedené Šárkou Janáskovou, je třeba i s prodloužením inline dráhy. Jenom nevím, zda výškové poměry budou pro kolečkové bruslaře bezpečné.

Rada se seznámila s vyúčtováním zimní sezóny na Vodníku. Zajišťovali to bezvadně lidé našich Městských služeb. Šéfovi Janovi Královi patří velký dík. Naučili se to všechno a klapalo to. Zasněžování bylo prováděno mezi 30. 11. 2017 až 21. 3. 2018. Letošní zima nestála za nic, klimatické výkyvy byly hrozné. Nasněžili jsme, pak to během dvou dní roztálo a to se pořád opakovalo. Jakoby poslední zimy posilovaly názor na klimatickou změnu s tím, že sníh i na Šumavě bude spíše nad 900 m nadmořské výšky. A tak byl areál málo využíván. Ski klub Vimperk zde nepořádal žádné regulérní závody jenom omezený trénink a závody pro nejmenší. „Hobíci“ jezdili nahoru na Šumavu, na stopě na Šindlov na magistrále skoro nebyl sníh. Rolba byla využívána jenom 90 motohodin, spotřeba elektřiny byla kolem 30 tis. KWh. Náklady celkem činily 530 tis. Kč. To vychází, že den provozu v zimě na Vodníku stál více než 10 000 Kč. Byl dražší než provoz bazénu. Názor, že je nutně třeba posílit prvky a koncepci aktivity na letní využití areálu jasně sílí.

Jsme více navštěvováni. Čísla, která předložila radě Petra Hrušková, vedoucí turistického informačního střediska (TIS), jsou jasná. V roce 2015 nás navštívilo 13 tisíc, v roce 2016 15 tisíc a v roce minulém přes 16 tisíc návštěvníků. Výborný ohlas měla Steinbrenerova tiskárna kterou navštívilo loni 103 skupin a prodej vstupenek činil 21 200 Kč. Děvčatům, která to vymyslela, velké blahopřání. O hru mají zájem i jinde a byl i dotaz na možnost prodeje licence.

Konzultovali jsme první výstupy v projektu Křesánovského rybníka. Celkově to tam vychází na 0,75 hektarový rybník, asi 100 metrů dlouhý a 70 – 80 metrů široký. Na sypanou hráz od patky po korunku propočty ukazují 30 – 40 metrů šíře a 8 metrů výšky. Odhady ceny zatím nejsou, granty státu se pohybují kolem 70 – 80 procent. Moc děkuji pánům Podlešákovi a Fialovi, kteří nám hodně pomohli do toho projektu jít. Mají znalosti i místní zkušenosti a ing. Skala, který projekt dává dohromady, byl moc rád za rady i oponenturu a počítá toho nadále využívat. Je to pro město zajímavá věc.

Vidíte, že se rozběhly stavby v ulicích Nad Stadionem, Mírové, dělá se na podzemních kontejnerech u městské policie a u gymplu, bourá se na Pasovské, škola v parku je před dokončením, atd. Tam všude to běží jak má.

My na radnici ale chceme jít dál. Připravujeme další projekty, nápady jak naše město spravovat a zatraktivnit. Jak sem dostat peníze z jiných zdrojů. Za to jsme přece placeni.

Dobře se mi pracuje s odborem pro rozvoj města. Jsou tam šikovné kolegyně. Konečně začíná být v získávání grantů nějaký systém a hlavně lidem na investicích a dalších odborech se uvolnily ruce. Zrovna jsem dostal avízo, že ZŠ Smetanova získala dotaci kolem dvou milionů Kč na novou jazykovou učebnu s 95% krytím grantem. Bezva zpráva, gratuluji vedení školy.

Kruháč na Fišerce je projektově dokončován, nějaká další jednání s projektanty se vedla během týdne. Plán realizace, jako společné investice kraje a města, počítá s příštím rokem.

Jan Tůma, vedoucí financí města, připravil analýzu, až kam může město jít z hlediska finančních rizik. Tak, jak to požadovalo zastupitelstvo města. Měli jsme nad tím hodně diskuzí. A to zejména s nečekaným a enormním nárůstem propočtu investice do ulice 1. máje, kterou nám předložili architekti, kteří to vše vymysleli na základě objednávky minulého vedení města.

Tak vidíte, jedeme dál. Je to zajímavé a někdy na „šampaňské, někdy na infarkt“.
Držte nám palce.

Hezký víkend.

Pavel DVOŘÁK (JIH 2012), starosta města Vimperk

 

 

 

Komentáře

komentářů