TÝDEN NA RADNICI (45): Vimperský starosta Pavel Dvořák a jeho pravidelná malá...

TÝDEN NA RADNICI (45): Vimperský starosta Pavel Dvořák a jeho pravidelná malá víkendová inventura

Nejdříve k radě města. Byla rychlejší jako vždy před schůzí zastupitelstva. Nějaké bytové věci a schválení zakázky na projekt napojení na kanalizaci a vodu do města z lokality U Sloupů.

Když je schůze zastupitelstva, tak to je hodně napínavé. První byl na pořadu „kontrolní výslech“, zejména od paní Martanové a pana Petráška, na téma možného parkování u tělocvičny OAG. Říkám si, že jsme se měli asi na nějaké možnosti dočasného parkování pro lidi na Sojčáku pro následujících šest měsíců stavby, vykašlat. Tolik zloby, osočování, osobní averze a útoků od kolegů se hned tak nevidí. Naše odpověď je jediná možná. Řešení je na úřednících, kteří pracují pro stát, aby posoudili, zda to bude možné, nebo ne. Tak uvidíme.

Hlavně, že se stavba rozjela, mne zajímá hlavně průběh práce, soulad s harmonogramem prostě to, co jsme touto akcí slíbili – začít řešit parkování na kritickém bodě města. Když jsem byl tam na kontrole, tak se lidé ze sídliště ptali, co se bude dělat dál. Že toto je dobře, ale je to málo. Tak jsem jim vysvětloval, že přijde na řadu patrová nástavba nad parkingem nad Detvou. Tam, co stojí nejvíce aut a místa je tam snad ještě jednou tolik. To jsou naše plány.

Prodali jsme dům po vojácích, ten velký ve tvaru písmene U v kasárnách U Sloupů, pro přestavbu na bytový dům. Za 3,2 milionu korun. Přesvědčila prezentace projektu i propracovaná právní smlouva. Měly by tam být i větší a komfortnější byty. Asi je tento záměr i vhodnější, protože město má studii pro rodinnou výstavbu na bývalém hřišti kasáren. Tam by měla být i nějaká prodejna, hospůdka, atd. Druhý projekt na dům pro klienty s Alzheimerovou chorobou se zdál naddimenzovaný jak počtem klientů (150 – 200), tak počtem obslužného personálu (kolem 100 – 120). I kraj doporučil něco menšího.

Jeden pozemek na Homolce je zase volný pro rodinný dům. Byl nám vrácen, a tak jde znovu do prodeje. A další pozemek pro výstavbu v Hrabicích se prodal. Vyhlášku o předzahrádkách jsme doporučili připravit kompletně celou, nejlépe od příštího roku. Jsou tam u toho i poplatky za psy, odpady, ze vstupného, atd. A „Etický kodex“ předkladatelka paní Martanová, po diskuzi, dotazech a vysvětlování stáhla. Pro mne byl nepřijatelný hlavně v tom, že přesahuje hranice určené zákony s oblasti střetu zájmů, a vůbec…. Já se řídím slibem, který jsem podepsal při zvolení zastupitelem, zákony této země, jednacím řádem zastupitelstva a nepotřebuji další prohlášení a příkazy jak se mám chovat, jak žít a vychovávat své potomky, zda mám někoho omezovat v právu být volen, třeba do zastupitelstva.

„Všechno, co opravdu potřebuji znát o tom jak žít, co dělat a jak vůbec být, jsem se naučil v mateřské školce“. Citoval jsem tyto věty Roberta Fulghuma jako poděkování učitelkám, kuchařkám, zkrátka všem při setkání k 50. výročí založení MŠ Klostermannova. Hodně milá setkání mě čekala hlavně s těmi, které měly ve třídách mé tři dcery. Je to dost dávno. Díky moc. Není to lehká práce učit tu drobotinu, starat se o pořádek, bezpečnost a učit třeba:
„O všechno se rozděl.
Hraj fér. Nikoho nebij.
Vracej věci tam, kde jsi je našel.
Uklízej po sobě. Před jídlem si umyj ruce.
Neber si nic, co ti nepatří. Když někomu ublížíš, řekni, promiň“. (R. Fulghum)

A shodou okolností ve stejný den jsem podepsal smlouvu o dětském hřišti se symbolem Rákosníčka.

Obrátili se na mne provozovatelé obchodů a hospody domu v Klostermannově ulici s žádostí o koupi nemovitostí. Jsou tam privatizovány byty, a tak začneme připravovat podklady, zda prodat ten městský zbytek.

A v pátek přijel král „Václav pátý“ se svoji družinou. Jako vždy na koni bez podkov. Jinak Václav Vydra, známý herec a „koňák“ ani nejezdí. Jak přivítání, přinášení darů, tak i další ceremonie s dětmi byly moc fajn.

Nu a zápis do prvních tříd ukázal větší počty dětí na školách. Zapsáno bylo na ZŠ Smetanova 52 (loni 39) a na ZŠ TGM 43 (loni 42) dětí. Počet odkladů pak dohromady je 11.
Že bychom začali přibývat?

Hezký víkend a držte nám palce.

Pavel DVOŘÁK (JIH 2012), starosta města Vimperk

 

 

 

Komentáře

komentářů