KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE: Na jihu Čech nemocnost opět poklesla, chřipková epidemie ale...

KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE: Na jihu Čech nemocnost opět poklesla, chřipková epidemie ale stále trvá

 

V Jihočeském kraji již sedmým týdnem pokračovala chřipková epidemie. Nemocnost ale v uplynulém týdnu opět poklesla. Výskyt akutních respiračních infekcí (ARI) byl v desátém kalendářním týdnu 1879 případů na sto tisíc obyvatel regionu. Oproti devátému týdnu, kdy byl 1991 případů na sto tisíc, poklesla v kraji nemocnost o 5,6 procenta.

Nemocnost vyšší než 2000 případů byla stále v okresech Český Krumlov a Prachatice, dvoutisícovému výskytu se blíží i okresy České Budějovice a Strakonice. K poklesu nemocnosti celkově o 5,6 procenta došlo ve všech věkových skupinách s výjimkou dospělých a seniorů.

Od začátku epidemie je v kraji hlášeno 41 závažných průběhů onemocnění a 23 případů úmrtí na komplikace způsobené chřipkou a to v drtivé většině u starších osob (kategorie 60+). „Všechny jihočeské okresy hlásí mezitýdenní pokles nemocnosti. Nejvyšší nemocnost i přes mezitýdenní poklesy stále evidujeme v okresech Český Krumlov, Prachatice, České Budějovice a Strakonice. Co se týče jednotlivých věkových kategorií, nejvyšší hodnoty evidujeme tradičně u předškolních dětí, kde nemocnost v kraji dosáhla v uplynulém týdnu 4648 případů na sto tisíc (mezitýdenní pokles o 6,4 %), a u školních dětí byla 3428 případů na sto tisíc (pokles o 8 %). V mezitýdenním srovnání vzrostla mírně pouze u seniorů (kategorie 60+ o 1,7 %). U mladých lidí v kategorii 15-24 let byla 2293 případů ( – 12,9 %), u dospělých byla 1179 případů a od předchozího týdne se nezměnila, u seniorů byla 769 případů a vzrostla mírně o 1,7 procenta,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Nemocnost v okrese Český Krumlov byla v desátém kalendářním týdnu 2182 případů na sto tisíc obyvatel, ve srovnání s předešlým týdnem klesla o 11,6 procenta. V okrese Prachatice byla 2137 případů a poklesla o 9,5 %, v okrese České Budějovice evidovali hygienici 1996 případů (- 2,9 %). V okrese Strakonice byla 1905 případů na sto tisíc (- 1,8 %). V okrese Písek byla 1797 případů a poklesla o 1,8 procenta. V okrese Jindřichův Hradec byla 1658 případů a poklesla o 2,9 %, v okrese Tábor byla 1578 případů a poklesla výrazně o 12,3 %).

V Jihočeském kraji velmi výrazně poklesl výskyt chřipky a chřipkových onemocnění (ILI) na 363 případy na sto tisíc obyvatel (- 21,8 %). Nejvyšší výskyt byl registrován mezi předškolními dětmi (0 – 5 let), a to 919 případů (- 8,1 %) a školními dětmi (6 – 14 let) 725 případů (- 12,8 %). Mezi mladými lidmi (15 – 24 let) klesl výskyt chřipky o 21,6 % na 407 případů, mezi dospělými poklesl ještě výrazněji o 37,6 % na 216 případů na sto tisíc, a mezi seniory poklesl o 6,1 % na 154 případy na sto tisíc obyvatel.

Kvůli probíhající epidemii jsou stále uzavřena některá zdravotnická a sociální zařízení v kraji.
V okrese České Budějovice trvá zákaz návštěv v Alzheimer centru v Českých Budějovicích. Nadále trvá zákaz návštěv i v českobudějovické nemocnici, v DpS Chvalkov a v DD Hluboká nad Vltavou.

V okrese Český Krumlov stále trvá zákaz návštěv v českokrumlovské nemocnici a je uzavřen Domov pro seniory Wágnerka v Českém Krumlově.

V okrese Jindřichův Hradec je pro návštěvy uzavřena jindřichohradecká nemocnice a Nemocnice Dačice.

Na Písecku je pro návštěvy uzavřena Diakonie ČCE – středisko pobytových služeb Blanka v Písku, Domov Rakovice – domov se zvláštním režimem a Seniorský dům Písek.

Na Prachaticku je uzavřena pro návštěvy Nemocnice Prachatice a Dům klidného stáří Pravětín.

V okrese Strakonice trvá zákaz návštěv v Nemocnici Strakonice a Nemocnici Volyně.

Na Táborsku jsou zakázány návštěvy v Nemocnici Tábor a v Senior domě Soběslav.

(tzkhs)

Ilustrační foto: pixabay

 

 

 

Komentáře

komentářů