TÝDEN NA RADNICI (37): Vimperský starosta Pavel Dvořák a jeho pravidelná malá...

TÝDEN NA RADNICI (37): Vimperský starosta Pavel Dvořák a jeho pravidelná malá víkendová inventura

Ještě se vrátím do minulého týdne. Je tady bezva parta lidí, kteří začínají obnovovat staré zvyky. Třeba minulý týden masopust. Napřed zabijačka – jitrnice, ovárek a potom průvod masek. Chtěli „otevřít město“pro průvod, ale nakázal jsem jim, podle starých zvyků naší šumavské oblasti, „aby nedělali alotrie, neházeli peří do oken a saze do peřin, aby se nehádali“. A na cestu dostali něco pro zahřátí. A do toho muzika a masek bylo mnoho desítek. Díky, moc.

Rada města rozhodla vyhlásit konkurz na ředitele Základní školy TGM školy a mateřinky v ulici 1. máje. Bereme to jako systémovou věc podle školského zákona, žádný „hon na ředitelky“.

Rozhodli jsme o výpovědi nájemníků z dvou městských bytů. Je to prostě jasný vzkaz všem, že platit za služby a nájem musí týt přece samozřejmé. Stejně jako dodržovat domovní řád. Nehodláme ustoupit z důsledného uplatňování závazků, které podepisuje každý nájemník v nájemní smlouvě.

Zadali jsme výběr firem na rekonstrukci ulice 1. máje a atletického areálu, který by se měl stát moderním stadionkem s tartanem. Také jsme zadali projektování rybníku pod Hrabicemi. Jsou tam potřeba udělat průzkumné vrty, sondáž pevnosti podloží, atd. A podepsal jsem podání žádostí o granty hasičům z Výškovic a Hrabic. Jde to na kraj a hlavně se tam jedná o vybavení pro zásahové použití. Velitelé Dušan Preněk a Radek Myslík to dělají fakt dobře. Díky.

Podle zatím nejasné přípravy ministerských školských materiálů by měly naše mateřské školy mít od 1. 9. 2020 za povinnost přijímat i dvouleté děti. To znamená pro naše město zajistit další dvě třídy. Do našich MŠ je přijímáno až 28 dětí na třídu, dvouleté mají „normu“ 18 dětí na třídu. Vytipovali jsme tři – čtyři řešení, prošli jsme lesárnu, bývalé jesle na čp. 144, prověříme možnost stavební nástavby na MŠ Mírová. Město se musí připravit na řešení, protože současné kapacity MŠ jsou plné. Je to jedno z mnoha rozhodnutí, které děláme proto, abychom zastavili odchod lidí z města, z naší oblasti. Ať už je to zajištění škol a školek, tak podpora bydlení, infrastruktury, volnočasových možností. Jenom připomínám, že za poledních 5- 7 let se snížil počet lidí ve městě o více jak 500.

A tak maximálně podporujeme a usilujeme dostat sem peníze odjinud, dostat sem privátní investory, podporovat podniky, živnostníky jak jen to jde. Chceme, aby byl Vimperk městem příležitostí. Třeba bytové otázky. Nejen Rhode & Schwarz potřebuje byty pro hlavně mladé a kvalitní lidi, jejich rodiny. Ozvala se i firma VaVi, zaměstnala by pracovnice do firmy. Něco v tomto smyslu kooperuje právě s Rhode&  Schwarz. A také pochopitelně chceme, aby se zpětně na tom podílely podniky, aby pomohly nejen svým zaměstnancům, ale i městu. A město chce být partnerem, vztahy máme vynikající.

Prostě město musí tyto prorozvojové impulsy cílevědomě mít a vytvářet i aktivně je propagovat.
Zásadní střet máme s bývalým vedením města o to, jakou cestou na to jít. Město nemá peníze na opravu všeho, co tady je zapotřebí (vozovky, bazén, opravy škol, voda a kanály, chodníky, parkování, byty a jejich opravy, pozemky pro výstavbu, atd.). To jsou investice za víc jak 600 – 700 milionů korun. Všichni víme, že je to pro město v reálném čase neproveditelné. A nejsou pak věty „ať to udělá město“ (třeba byty v bývalém internátu lesnické školy, domky pod Hrabicemi, Vodník, atd.), které zazněly na pracovním zasedání zastupitelů města, falešné? Byl někdy na stole plán, jak to udělat a zafinancovat? Jednalo o tom konkrétně někdy za poslední léta zastupitelstvo? Strategický plán neřeší, jak to udělat.

Proto naše vedení říká: „Snažme se sem přivést investory, na byty, na rekreační ekonomiku, na služby, na domovy pro seniory, do zdravotnictví, atd. Připravme pro ně podmínky i pobídky, lákejme je sem. Nejcennější pro město je, když sem přijdou lidé bydlet, vydělávat tady, mít tu rodiny. To je pro rozvoj města klíčové. Je to symbióza města, developera a investora, rovnocenných partnerů. Na tom můžeme jenom vydělat.“ Tak to na radnici děláme.

A také jedna zpráva, které jsem se obával. Ukončili jsme výběr firem na rekonstrukci jídelny a kuchyně ZŠ TGM. Asi za 12 milionů korun. Máme připravené peníze, ale žádná firma se nepřihlásila. Tak po dohodě v radě města a s ředitelkou školy Dagmar Rückerovou okamžitě vyhlásíme druhé kolo. Změkčíme hlavně sankce a harmonogram prací a uvidíme, co bude. Budou mít firmy zájem?

Tak vidíte, na stole jsou hodně důležité věci.
Těším se, že vyhrajeme Rákosníčkovo hřiště. Odbory na městě dostaly příkaz připravit alespoň tři pozemky, kde to uděláme. Takže vyhrajeme?
Držte nám palce.

Pavel DVOŘÁK

 

 

Komentáře

komentářů