TOMÁŠ HAAS: Mám někdy dojem, že jsme se od r. 89 neposunuli...

TOMÁŠ HAAS: Mám někdy dojem, že jsme se od r. 89 neposunuli téměř třicet let kupředu, ale o třicet let zpět

Vůbec mně nedojímají politici našich „demokratických stran“, kteří píší články a poskytují rozhovory o 17. listopadu a o tom, jak jsme se zbavili totality a vybojovali si svobodu, a při tom podporují, nebo alespoň mlčí, ke vzniku cenzorního úřadu při ministerstvu vnitra, obnovení cenzury, ostrakizaci těch, kdo nemají „správné názory“, sestavování seznamů „nepřátel“ a „agentů cizí mocnosti. A dalším projevům znovu oživlé totalitní mentality. K níž patří i jejich strach.

Já mám někdy dojem, že od roku 1989 jsme se neposunuli téměř třicet let kupředu, ale o třicet let zpět, do padesátých let minulého století. Pravda, ještě se nezavírá. A nečekám, že se budou znovu otevírat vězeňské pracovní tábory. Dnes mají ti, kdo se svobody bojí, nové a sofistikovanější metody, jak zlomit odpor a vypořádat se s „nepřáteli“.

Metody jsou nové, ale mentalita je stejná. A stejná je i zbabělost těch, kdo k nám hovoří o nově nabyté svobodě a mlčí k její pomalé likvidaci. Svobodu mají jen ti, kdo ji dokáží uhájit. A zbaběle nemlčí, když je pomalu z našeho života ukrajována.

(fb) Tomáš HAAS

 

*  Tomáš Haas je politický konsultant a publicista. Narodil se v Praze. Emigroval v roce 1969 do Kanady, kde studoval historii a politologii. Působil jako konsultant v Kanadě a USA. Mezi léty 1991 a 1996 působil v Praze jako poradce primátora Hlavního města Prahy, několika ministrů a Úřadu vlády. Potom se na několik let vrátil do Kanady a USA, kde opět působil jako nezávislý konsultant. Do republiky se definitivně vrátil roku 2005 a mezi lety 2005 až 2008 byl interním poradcem presidenta republiky, v letech 2009 – 2010 byl poradcem tehdejších předsedů vlády – Topolánka a Fischera.

 

 

Komentáře

komentářů