TÝDEN NA RADNICI (23): Vimperský starosta Pavel Dvořák a jeho pravidelná malá...

TÝDEN NA RADNICI (23): Vimperský starosta Pavel Dvořák a jeho pravidelná malá víkendová inventura

Důležité a nejdůležitější?
Na pondělní radě města byly schváleny další nutné projektové práce. Bez toho se nehneme dál a rychlost tohoto našeho počínání je ve snaze a realitě pohnout městem dopředu.

Jestliže máme pomoci s parkováním v ulici Čelakovského, bude vhodné to rozšířit o zbourání výměníku. Tam se vejde slušně aut. Protože chceme využít bývalého letního kina na nějaký moderní prostor, tak musíme tam, kromě kabelů elektriky, udělání vody a odpadů, udělat také přístup do areálu. Tak to je další projekt, který jsme zadali. Rybáři potřebují úpravu v jejich areálu, sliby v minulosti nebyly splněny, tak to dáváme do realit na příští rok. Totéž osvětlení v ulici Karolíny Světlé.

Z bytových otázek jsme neprodloužili nájem těm, kteří se nechovají tak, jak je napsáno v domovním řádu. Nájem bytu je součástí osobního závazku dodržování pravidel a soužití s ostatními. Tak to lidé podepisují v nájemní smlouvě. Když to, přes všechna upozornění, nefunguje, musíme rozhodnout jinak.

Schválili jsme plán zimní údržby, jsou tam jen malé změny, doplnění. Prostě proč bychom sahali do něčeho, co tady slušně funguje.

Pro sportovce jsme dali příspěvek na Memoriál Jarky Landové v gymnastice a souhlasili s úpravami prostoru v telekomunikační budově pro účely nově vznikajícího klubu boxerů.

Jinak jsme ukončili první kolo přípravy rozpočtu na příští rok. Dáme to do sumáře a v druhém kole, po poradě v zastupitelstvu, se bude rozhodovat, co se udělá v roce příštím prioritně. A navrhneme střednědobý plán na další období. Jinak řečeno, kterou ulici uděláme příští rok, co v roce 2019 a tak dál. Co město potřebuje, kde jsou větší díry, co je nutného postavit, opravit a vylepšit. Už teď nám to vychází na skoro půl miliardy….

Důležitá byla pracovní schůzka s ředitelem Rhode – Schwarz panem Bartlem. Pro město je nejdůležitější, že podnik jede naplno, že se mu daří. Naprosto klíčovou otázkou pro rozvoj a stabilizaci firmy jsou byty. Slíbili jsme, že uděláme, co budeme moct.

A totéž z hlediska projektových prací v areálu BH nemocnice. Na zastupitelstvu bude předložen generel, jakýsi cíl stavebních úprav na další léta. Věřím, že se to schválí.

V sobotu 11. listopadu v 11 hodin, 11 minut přesně to bude 99 let, co bylo podepsáno příměří na západní frontě ve vlaku u francouzského města Compiègne. Je to Den válečných veteránů, den vzpomínek se symbolem vlčích máků. Ve válkách padlo kolem 170 tisíc našich vojáků. Další stovky tisíc bylo raněno. Je hezké i důležité vzpomenout na ně, ale i na veterány, kteří se zúčastnili řešení konfliktů dnešní doby. Položili jsme květiny u pomníků na naší zvonici, v Klášterci, na Boubské a ve Výškovicích. Pečují tam o tyto symboly s úctou, pietou.

Na příkladu jednoho legionáře z Trhonína, truhláře Jana Kalouse, který bojoval a prošel peklem východní fronty, jsme si uvědomili, co to bylo za dobu a jaké hrdinství to bylo od těch, co měli to štěstí a přežili. A někdy se zastavte a přečtěte si jména padlých. Vžijme se, na chvíli, do vzpomínek, emocí tehdejší doby. Doby, kdy nikdo neznal slova jako penicilín, antibiotika, kdy se přežívalo v krutých podmínkách zákopů, napětí a vyčerpání. A na čekání jejich rodin jaká zpráva přijde z válek domů.
Děkujeme všem, vzpomínáme.
Co je důležité a nejdůležitější?

Hezký víkend, držte nám palce.

Pavel DVOŘÁK

 

 

Komentáře

komentářů