METEOCENTRUM: Velmi vážné varování neslibuje nic dobrého. V neděli se na horách...

METEOCENTRUM: Velmi vážné varování neslibuje nic dobrého. V neděli se na horách rozpoutá vichřice!

 

Je potřeba dodržet všechna bezpečnostních opatření!

Nedělní vítr, o kterém jsme se zmiňovali ve čtvrtečním článku, bude opravdu extrémně silný. Kolem poledne a odpoledne se budou jeho rychlosti pohybovat v rozmezí 11 až 16 m/s s nárazy 25 až 30 m/s a na horách předpokládáme rychlosti přes 20 m/s (což už odpovídá síle vichřice) s nárazy kolem 35 až 45 m/s!

Nebezpečí, které z takto vysokých rychlostí větrů plyne je dle stupnice ČHMÚ nejvyšší možné. Kromě toho, že hrozí rozsáhlé materiální škody, polomy a výpadky proudu, tak může mít vichřice za následky i oběti na životech. Není proto vhodné chodit do lesa, kde hrozí pády stromů, a pobývat v okolí starých chatrných budov. Nebezpečí představují také dráty elektrického vedení, které byly větrem potrhány. Pokud leží na zemi, je třeba držet se od nich co nejdál.

Další velké riziko představují dopravní nehody. Při vysokých rychlostech větru se auto může snadno stát neovladatelným a rychlost jízdy je potřeba oproti normálu výrazně snížit. Na horách díky sněhové nadílce navíc hrozí tvorba sněhových jazyků, které budou jízdu ještě více znepříjemňovat. Obecně je úplně nejlepší přečkat ty největší poryvy větru v bezpečí domova a nevydávat se ven ani autem ani pěšky.

Určité kroky je vhodné učinit také pro ochranu majetku. Především je potřeba zajistit okna a dveře a odstranit z venkovních prostorů všechny volně umístěné předměty.

 

METEOCENTRUM

Ilustrační foto: archiv (red) – Za krásnější Vimperk

 

 

Komentáře

komentářů