JIŘÍ OVČÁČEK: Hra o vládu. Neúspěšní nejsou schopni uznat prohru a pokoušejí...

JIŘÍ OVČÁČEK: Hra o vládu. Neúspěšní nejsou schopni uznat prohru a pokoušejí se okopávat kotníky těm, kteří už dokázali, že něco umějí

Jasný vítěz hnutí ANO, debakl ČSSD a KSČM, devět politických stran v Poslanecké sněmovně, prohra mainstreamových médií v čele s Českou televizí, Praha proti zbytku republiky. Tak by se v jedné větě dal shrnout výsledek voleb do Poslanecké sněmovny.

Vítězové i poražení se již vyjádřili a začíná bezesporu zajímavá hra o vládu. V předvolební kampani bylo jedinou úlohou prezidenta republiky aktivně vyzývat občany, aby uplatnili své právo a šli k volbám. Po sečtení hlasů nastává ústavou daný čas pro aktivní vstup do příběhu, na jehož konci má být akceschopná vláda, která bude spravovat Českou republiku. Prezident republiky je v takových situacích jakousi pojistkou, jež má za cíl pokusit se zabránit vzniku chaosu a politického marasmu. Jízdní řád je dán, je transparentní a rozhodně není nastaven tak, aby docházelo ke zbytečnému zdržování. Platí ale, že důležitý je výsledek v podobě vlády, která bude skutečně vládnout. A nebude jen pytlem hádajících se blech.

Je poctivou sportovní hrou, že prezident republiky plánuje pověřit jednáním o sestavení vlády vítěze parlamentních voleb, který má mít možnost prokázat politický um při sestavování týmu, jenž získá podporu v Poslanecké sněmovně. Bude jistě zajímavé sledovat, jak se hnutí ANO tohoto úkolu zhostí.

Prezident republiky již oznámil, že se postupně setká s vedením všech subjektů, které se do Poslanecké sněmovny dostaly. Mohu tato slova samozřejmě potvrdit. Bude se zajímat o názor na povolební politické uspořádání. Zcela přirozeně se prezident republiky chystá vytvořit pro taková jednání dostatečný prostor. Cílem je zabránit situaci, kdy by se některé méně úspěšné politické strany pokusily blokovat obstrukcemi zvolení nového vedení Poslanecké sněmovny. V našich končinách je totiž na politické scéně neblahým zvykem, že neúspěšní nejsou schopni uznat prohru a pokoušejí se okopávat kotníky těm, kteří dokázali, že umějí. Trpaslíci prostě dokážou být velmi úporní. Opakuji proto znovu, že v žádném případě ze strany prezidenta republiky nejde o zdržovací taktiku, jak se budou snažit někteří komentátoři tvrdit.

Volby jsou za námi. Vítězové mají radost, zaznívají slova zklamání, pětiprocentní se tváří jako hrdinové. Nic nového. Nyní je čas na to, sestavit vládu, která bude mít nejen důvěru poslanců, ale také voličů, kteří řekli své slovo volebním výsledkem. Prezident republiky učiní vše pro to, aby taková vláda vznikla. Prezident republiky bude jednat jednoznačně ve prospěch naší krásné země.

JIŘÍ OVČÁČEK, tiskový mluvčí prezidenta republiky

(fb – Komentář pro časopis TÝDEN)

 

 

Komentáře

komentářů